Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Gaflara Dikkat!

11 Ağustos 2008 / 12:54
Time, “2008 ABD Başkanlık Seçimi Gafları”nı bir araya getirdi.
McCain, 8 Temmuz'da, İran'a tütün ihracatında artış görüldüğünü ortaya koyan bir rapora bakıyor ve ekliyor: “Belki bu onları öldürmenin bir yoludur.” Neden sonra karısı Cindy'nin müdahalesiyle şu cümleyi sarf ediyor: “Sadece şakaydı.”

------------------

Adaylar Barack Obama ve John McCain'in seçim kampanyasında söylediklerini inceleyen dergi editörleri, ikilinin yaptıkları gafları sıraladı. İşte adayların kampanya yetkilileri tarafından daha sonra düzeltilen çeşitli tarihi, coğrafi ve rakamsal hataları:

Auschwitz'dekileri amcası kurtarmış

AUSCHWITZ'E giren ve toplama kamplarını özgürleştiren ilk Amerikan askerlerinin arasında amcam da vardı. (Nazilerin Auschwitz toplama kampına, Sovyet askerleri girmişti. Daha sonra kampanya yetkilileri Ohrdruf diye düzeltti)

BU hafta Kansas'ta bir trajedi yaşandı. 10 bin kişi öldü, tüm şehir harap oldu. (Oysa Kansas'taki hortumda 12 kişi hayatını kaybetmişti)

Pakistan ile Irak'ı komşu yaptı

KORKARIM bu oldukça zor bir mücadele, özellikle de Irak ve Pakistan sınırındaki durum göz önünde bulundurulduğunda... (Güney Asya'da bulunan Pakistan'ın, Ortadoğu'daki Irak ile bir sınırı bulunmuyor)

SON birkaç günde Rus hükümetinin attığı bazı adımlar beni endişelendiriyor. Bunlardan biri de Çekoslovakya'ya enerji arzını azaltmak. (Çekoslovakya 1993 yılında bölünmüştü)

İRAN'DA tütün ihracatında artış görüldüğünü ortaya koyan bir rapora bakan McCain, “Belki bu onları öldürmenin bir yoludur” dedi. Eşi hemen araya gir-di: “Sadece şakaydı”.

“TAHRAN'A ne zaman bir hava postası göndereceğiz” şeklindeki soruya Beach Boys'un 'Barbara Ann' şarkısının melodisiyle “Bombala, bombala... Bombala, İran'ı bombala” diye cevap verdi.

ABD Başkanı George W. Bush'un Beyaz Saray dönemindeki incileri:

BİZİM üçüncü önceliğimiz eğitime birinci önceliği vermektir.

İNSANLAR bekliyor ki, biz başarısız olalım. Biz onların bu beklentilerinin ötesine geçmek zorundayız.

BÜTÇENİN fazla vermesi, fazla bir para olduğunu gösterir. Fazla para olmasa bütçe fazla vermezdi.

TAHMİNLERİMİZ tahmin edilenin ötesine geçecek.

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı John McCain, Afganistan'daki duruma ilişkin bir gazetecinin sorusunu şöyle cevaplıyor: “Korkarım bu oldukça zor bir mücadele, özellikle de Irak ve Pakistan sınırındaki durum göz önünde bulundurulduğunda.” (Güney Asya'daki Pakistan'ın, Orta Doğu'daki Irak ile sınırı yok).

McCain, 14 Haziran'da yaptığı bir konuşmada: “Son birkaç günde Rus hükümetinin attığı bazı adımlar beni endişelendiriyor. Bunlardan biri de Çekoslovakya'ya enerji arzını azaltmak”.
(McCain, 1993'de Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak bölünen Çekoslovakya'yı bugünün siyasi haritasına yerleştiriyor.)

McCain, 8 Temmuz'da, İran'a tütün ihracatında artış görüldüğünü ortaya koyan bir rapora bakıyor ve ekliyor: “Belki bu onları öldürmenin bir yoludur.” Neden sonra karısı Cindy'nin müdahalesiyle şu cümleyi sarf ediyor: “Sadece şakaydı.”

McCain, 18 Nisan'da da “Tahran'a ne zaman bir hava postası göndereceğiz?” şeklindeki bir soruya melodik bir yanıt veriyor. McCain, Beach Boys'un “Barbara Ann” adlı şarkısını yanıtına uyarlayarak sahnede şöyle mırıldanıyor: “Bombala, bombala, bombala... Bombala, İran'ı bombala.”

Obama'nın amcası
Demokrat Parti'nin başkan adaylığını garantileyen Barack Obama ise 26 Mayıs'ta New Mexico'da yaptığı bir konuşmada amcasını yad ediyordu: “Auschwitz'e giren ve toplama kamplarını özgürleştiren ilk Amerikan askerlerinin arasında benim amcam da vardı.”
(Auschwitz'e girip kampları özgürleştirenler Amerikalılar değil, Sovyet askerleriydi.)

Barack Obama 13 Mayıs'ta “Sadece belli miktarda onlardan (Arapça tercüman) var, hepsi Irak'talarsa onları Afganistan'da kullanmamız zorlaşıyor” dedi.
Afganları bir an için Arapça konuşturan Obama, hatasını hemen düzeltti.

Obama, 8 Mayıs'ta Kansas'taki hortumun ardından yaptığı açıklamada, “Bu hafta Kansas'ta bir trajedi yaşandı. 10 bin kişi öldü, tüm şehir harap oldu” dedi.
(Kansas'taki hortumda sadece 12 kişi hayatını kaybetmişti.)

Demokrat Parti'nin başkan adaylığını Obama'ya kaptıran Hillary Clinton'ın da 1996'nın Mart ayında yani first lady olduğu dönemde Bosna-Hersek'e “pusu ateşi” altında indiğine dair yaptığı açıklama, başkanlık seçim sürecine damgasını vuran 'inciler' arasında değerlendiriliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri