Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu haberi okumadan uçağa binmeyin

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO), 1 Mart'tan geçerli olmak üzere yeni kurallar getirdi. Uygulamaya konulan yeni kurallar, özellikle kabin bağajlarına kısıtlama getiriyor.

1 Mart’tan itibaren Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kuralları gereğince hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılara sınırlama geliyor.

100 milimetreyi geçen sıvılar el çantalarında veya kabin bagajlarında taşınmasına izin verilmeyecek. Her yolcu, 20x20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya aerosol yanında taşıyabilecek.

UÇAK ALTI BAGAJLARA KISITLAMA YOK

Her yolcu bir adet plastik poşet taşıyabilecek. Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak. İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin güvenlik noktasından geçirilmesine izin verilmeyecek. Yolcuların el çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek.

Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak. Bebek ile seyahat eden yolcular ile hasta yolculara durumları göz önünde bulundurularak kısıtlamada birtakım istisnalar uygulanacak. Bebekli yolcuların yanlarında seyahat süresince yetecek miktarda mama veya süt bulundurmalarına ve ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurmalarına izin verilecek.

Son güvenlik kontrol noktasında söz konusu yolculardan mamayı/ilacı tatmaları ya da hastalığı-ilaç kullanım zorunluluğunu belgelendirmeleri istenebilecek. Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında satın alınan sıvı ürünler, görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konulacak ve poşetin ağzı yapıştırılacak.

Poşetin, uçağa alınmasına faturası kontrol edildikten sonra izin verilecek. Son inilecek havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbasının açılmaması gerekiyor. Açılması durumunda aktarma yapılan havaalanında poşetin içeriğine el konulabilecek.

KISITLANAN MALZEMELER

Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı, kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç), tıraş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları, şampuanlar ile bu maddelere benzeyen diğer maddeler.

 anka

Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri