Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu hafta sıcak geçecek

20 Mayıs 2008 / 10:24
Bu hafta çok sıcak geçecek - Haritalı

Hava sıcaklıkları bu hafta mayıs ayı ortalamalarının üzerinde seyredecek. Sıcaklıklar hafta ortasına kadar tüm yurtta 4 ila 6 derece artacak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün yazılı açıklamasına göre, yarın yurdun büyük bir bölümünde yağış beklenmiyor. Doğu bölgeler parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Bingöl ve Muş çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek.
Salı günü, yurdun kuzeydoğusu ile öğle saatlerinden sonra batı bölgelerin iç kesimleri parçalı bulutlu, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Artvin çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek.
Çarşamba günü, batı bölgelerin iç kesimlerinde artacak bulutlanma ile birlikte öğle saatlerinden sonra Marmara'nın güneydoğusu, (Balıkesir, Bursa ve Bilecik) Kütahya, Bolu, Eskişehir, Göller Yöresi ve Denizli çevrelerinde, Perşembe ve Cuma günleri ise Karadeniz bölgesi başta olmak üzere Kuzey bölgelerinin iç kesimlerinde kısa süreli ve yerel sağanak yağış geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor.
Açıklamada ayrıca, hafta ortasına kadar tüm yurtta mevsim normallerinin üzerinde seyredecek hava sıcaklığının oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları istendi.

BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU

Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisine giren Türkiye'de sıcaklıklar bu hafta mayıs ayı ortalamalarının üzerinde seyredecek. Hafta boyunca ülke genelinde önemli bir yağış beklenmiyor. Sıcak hava yarından itibaren doğuda da etkili olacak.
 
İstanbul ve İzmir ısınmaya devam ediyor, hava açık ancak lodosun Libya üzerinden taşıyacağı çöl tozları puslu bir havaya neden olabilir. Ankara açık gökyüzü ve yüksek sıcaklıklarla birlikte yazı yaşamaya başladı. Bursa ve Adana güneşli, önüzmüzdeki günlerde sıcaklıklar 30 derecenin üzerinde seyredecek. Bugün İstanbul ve Ankara 29, İzmir ve Bursa 31, Adana 32 derece.

* Marmara'da hızla artan sıcaklıklar bugün Balıkesir'de 32, Sakarya ve Bursa'da 31 dereceye kadar ulaşacak. Bölgenin güneyinde rüzgar güneyden esmeye başladı. Yarın bölgede bulutlanma biraz artacak, lodosun beraberinde taşıdığı çöl tozları da zaman zaman puslu bir havaya neden olabilir. Bugün Edirne ve Sakarya 31, Çanakkale 28 derece.
* İç Anadolu Bölgesi önümüzdeki günleri yağışsız ve güneşli geçirecek. Bugün bölgenin batısında sıcaklıklar 25 deredcenin üzerinde, yarınsa 30 dereceyi geçmeye başlayacak. Bugün Konya 27, Eskişehir 28, Sivas 22 derece.
* Ege Bölgesi yazı yaşamaya devam ediyor, lodos beraberinde sıcaklık Muğla'da 31, Denizli'de 32 dereceye kadar çıkıyor. Afrika üzerinden sıcak hava taşıyan lodos; beraberinde çöl tozlarını da getirdiğinden bugünlerde havanın puslu olmasına neden olabilir. Yarından itibaren bulutlanma biraz artacak. Bugün Denizli 32, Muğla 31, Kütahya 28 derece.
* Akdeniz genelinde sıcaklık 35 dereceye yakın hissediliyor. Güneydoğu Anadolu'da hava yarın da açık ve sıcak olacak, yarın Batı Akdeniz bulutlanabilir. Antalya 28, Diyarbakır 26 derece.
* Doğu Anadolu'da bugün de Erzurum-Kars çevresinde gökgürültülü bahar yağmurları olacak. Van'da da bir ara sağanak yağmur görülebilir. Yarından itibaren bölgede sıcaklıklar daha da artacak ve Elazığ-Malatya çevrelerinde 30 dereceyi geçecek. Bugün Erzurum 15, Malatya 24, Van 17 derece.
* Karadeniz bölgesinde bugün Rize-Artvin çevresinde zaman zaman sağanak yağmurlar olacak. Diğer yerlerde hava açık, Bolu'dan itibaren sıcaklık artıyor. Bugün Trabzon 20, Samsun 22 derece.

BÖLGE BÖLGE 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU

HABER7-NTV

Bu haber toplam 934 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri