Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu hapı yut travmayı unut

24 Ekim 2008 / 10:53
Artık moralinizi bozan hiç bir olay hafızanızda kalmayacak. İçtiğiniz ilaç kötü anıların depolandığı bölgeye format atacak.

Bilim adamlarının, Kate Winslett ve Jim Carrey'nin oynadığı "Sil Baştan" filmindeki gibi, hafızadaki kötü anıları silecek yeni bir ilaç geliştirme aşamasında oldukları bildirildi.

BEYNE HİÇ ZARARI OLMAYACAK

ABD'deki Georgia Tıp Fakültesi'nden nörobiyolog Dr. Joe Tsien, yakın bir gelecekte beyne hiç zarar vermeden fobi ve travma yaratan kötü anıların depolandığı bölgeyi hedef alarak kimyasal yoldan silme işlemi yapılabileceğini söyledi.

ASKERLERİN RUH SAĞLIĞI İÇİN İDEAL

Araştırmacılar söz konusu tekniğin özellikle savaşta çok kötü olaylarla karşılaşan askerlerin ruhsal sağlıklarını korumada yararlı olacağını düşünüyor.

Hafızadaki bilgi ve duyguların aslında insanın hayatta kalmasını kolaylaştıran önemli öğretmenler olduğunu kaydeden Dr. Tsien, “Fakat hatıralar arasında seçme yapılarak travma yaratanların silinmesi insanların daha kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayabilir” dedi.

Dr. Tsien, çalışmalarının moleküler düzeyde bir mekanizma içerdiğini bildirerek bunun geliştirilecek bir draje veya enjeksiyon yoluyla insanlara uygulanabileceğini söyledi. Dr. Tsien, “hafıza silmenin” aşk acılarından kurtulmak için uygun bir yöntem olmadığını da belirtti.

Kaynak:
Bu haber toplam 2724 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri