Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu iddialar bomba gibi

16 Ocak 2009 / 13:38
Eski Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek'in Yar-Sav ile ilgili iddiaları kamuoyuna gündemine bomba gibi düşecek.
Eski Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, Ergenekon soruşturması sırasında bir takım hukuki ihlaller yapıldığı şeklindeki itirazların gerçeği yansıtmadığını ve soruşturmayı sulandırmak isteyenler tarafından gündeme getirildiğini ifade etti. YARSAV’ın bir dernek olarak hukuka uygun olmadığını belirten Reşat Petek, ayrıca YARSAV’ın yargının tarafsızlığına ve bağımsızlığına gölge düşürdüğünü söyledi.

Ergenekon operasyonunda gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? “Soruşturma yürütülürken hukuki bir takım ihlaller yapıldı” itirazı ne derece gerçekçi?

Ergenekon soruşturması, yüzyılın davası olarak nitelendiriliyor. Ben de bu davayı “derin devlet davası” olarak niteliyorum. Çok önemli bir soruşturma. Gelinen aşamada ne durumda olduğuna ilişkin Cumhuriyet savcılarının elindeki bilgiler bizim elimizde yok. Ama kamuoyuna intikal edenler kadarıyla şunu ifade etmek lazım; böyle örgütlü, örgütün elinin devletin birçok kademesine kadar uzandığı, lobi faaliyetlerinin devam ettiği, sivil ve askeri bürokrasi içinde gizli Ergenekoncular’ın da bulunması sebebiyle soruşturmanın oldukça zor yürütüldüğü bir dönemde, gelinen noktada hem hukuka uygun gitmesi hem de pek çok delilin ortaya çıkarılmış olması ve çıkarılmaya devam ediyor olması dolayısıyla davanın olumlu bir şekilde gittiğini söyleyebiliriz. Tabi hangi anlamda olumlu, artık Türkiye’yi darbecilerin yönettiği bir ülke olmaktan çıkmış, hukukun üstünlüğüne dayalı, hakikaten halkın iradesinin yöneticilerini tayin ettiği bir sistem içinde görmek isteyenler açısından olumlu yönde soruşturmanın ilerlediğini söyleyebiliriz.

Kaynak:
Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri