Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu ilan İslam dünyasını karıştırdı

26 Aralık 2008 / 08:54
İKÖ ve Arap Birliği'nin, İsrail-Filistin sorununa çözüm için verdiği ilan, İsrail bayrağından dolayı İslam ülkelerinin sert tepkisine yol açtı.
İsrail-Filistin sorununa çözüm bulmak amacıyla 20 Kasım tarihinde yayınlanan ve Altında Arap Birliği örgütü ve İslam Konferansı Teşkilatı'nın amblemlerinin bulunduğu bir ilan yayınlandı. Ancak İlanda yan yana duran İsrail ve Filistin bayraklarının yanısıra, çözümü destekleyen ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 57 ülkenin bayrakları da bulunuyordu. İlan İsrail dahil olmak üzere Batı'da ve Doğu'da bir çok ülkede İngilizce Arapça, Türkçe, İbranice olarak basın kuruluşlarına dağıtıldı. Amaç Arap Barış Planını dünya kamuoyuna anlatmaktı.
İKÖ: İLANIN BİZLE BAĞLANTISI YOK

İran Büyükelçiliği'nin gazetelerde yayımlanan "Arap Barış Planı" ilanı nedeniyle İKÖ'ye (İslam Konferansı Örgütü) tepkide bulunduğu iddiası yalanlandı. İKÖ yetkilileri, sözkonusu ilanın FKÖ (Filistin Kurtuluş Örgütü) tarafından verildiğini, İran yönetiminin de bu gerçeği bildiğini ifade ettiler. İKÖ yetkilileri, "Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve FKÖ tarafından verilen ilanlar önce İsrail'deki gazetelerde yayımlandı" dediler. İlanda, Beyrut Deklarasyonu adı altında alınan kararlarını sıralandığını belirten İKÖ, FKÖ'nün bu ilanlar aracılığıyla İsrail kamuoyunu aydınlatmayı ve girişimle ilgili olarak "ikna etmeyi" amaçladığını ileri sürdü.
Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri