Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Kadın Yargıcı Pes Ettirdi

19 Aralık 2008 / 05:46
ABD'de mahkeme salonuna başörtüsüyle alınmayan kadın elleri kelepçelenerek 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Amerika'da 11 yıl önce İslam'ı seçerek Müslüman olan Lisa Valentine isimli bir kadın başörtüsüyle mahkeme salonuna girmek isteyince ellerine kelepçe takılarak 10 gün hapis cezasına mahkum edildi. Georgia eyaletinin Atlanta kentinde, trafik suçundan yargılanan yeğenin duruşmasına katılarak ona refakat etmek isteyen 41 yaşındaki Valentine'den, mahkeme girişinde başörtüsünü çıkarması istendi. Kadın bunu reddedip salona girmekte ısrar edince hakkında yasal işlem başlatıldı.
KELEPÇE TAKTILAR

Olay günü Valentine'in yanında bulunan eşi Ömer Hall'ün anlattıklarına göre, eşi yetkililere, başörtüsünü çıkarmasının dininin gereklerini ihlal etmek olacağını söyledi. Ardından mahkemeye girmekten vazgeçti, ancak itirazını sürdürdüğü için kelepçelenerek yargıç önüne çıkartıldı. Ancak uğradığı haksızlığa anlam veremeyen kadın yargıç, bu tavrının gerekçesini izah etmeyi reddetti. Hakim ise 'Mahkeme salonuna uygun kıyafet giymediği' için Valentine'a 10 günlük hapis cezası verdi.

NE YASAK NE SERBEST

Olay üzerine Valentine'in eşi Ömer Hall, İslami İnsan Hakları Örgütü'nden yardım istedi. Örgütün devreye girmesiyle ve yoğun uğraşlar sonucu kadın, 7 saat içerisinde serbest bırakıldı. Haberlerin duyulmasıyla Adalet Bakanlığı'nın insan hakları ofisi mahkemeyle ilgili soruşturma başlattı. Dahası Georgia Başsavcısı Thurbert Baker'ın sözcüsü Kelley Jackson yasalarda başörtüsünü yasaklayan veya serbest bırakan bir maddenin olmadığını söyledi.


İlk ayrımcılık

Mahkeme günü yaşadıklarıyla ilgili açıklama yapan Valentine, '11 yıl önce Müslüman oldum. Bu, benim maruz kaldığım ilk ayrımcılık' dedi. Öte yandan yasağı uygulamaya çalışan hakimin daha önce kafasında takkeyle veya kipayla (Yahudi başlığı) mahkemeye giren kişilere müdahale etmediği ancak başörtüsü olaylarına daha önce de adının karıştığı ifade edildi. Hakim geçtiğimiz hafta da 14 yaşındaki bir kızı, başörtüsü gerekçesiyle mahkemeye almadı. Geçtiğimiz yıl da Valdosta kentinde bir kadın başörtülü olduğu gerekçesiyle mahkeme salonuna alınmamıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1524 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri