Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Okulda Ki Bütün Çocuklar Öldü

07 Ocak 2009 / 09:08
İsrail sadece dün Gazze'de 80 masum Filistinliyi öldürdü.
İsrail dünyanın gözleri önünde, Gazze'de çocuk öldürmeye devam ediyor. Ordu birimleri kanlı operasyonun 11. gününde Birleşmiş Milletlere ait iki okulu vurarak, su bulmak ve sığınmak için buraya gelen çoğu çocuk 46 masum Filistinliyi öldürdü, 5'i ağır olmak üzere 55'ini de yaraladı. Olay yerinde bulunan bir görgü tanığı, “Bu okula geldik, üst katlara oturduk. Kardeşim geldi, cep telefonundan haber alıyordu, sevinçliydi. Sonra birden tanklar ateş etti” şeklinde konuştu. Salatey bölgesinde oturduğunu söyleyen adam okuldaki tuvaletler çalıştığı için orada bulunduklarını belirtirken, okula sığınan bir öğrenci, “Suyumuz yoktu, bu yüzden buraya geldik, başka nereye gidecektik?” diye konuştu.
SU DİLENMEKTEN YORULMUŞTUK

Çocuklardan birisinin annesi, “Biz başkalarından su dilenmekten yorulduk, çocuklarımız hastaydı, onlara temiz su arıyorduk” diyerek çaresizliğini dile getirdi. İsrail ise yaptığı katliam sonrası içinde çocuk ve yaşlıların kaldığı okuldan kendilerine ateş açıldığını ileri sürdü. İsrail ayrıca dün 10 aileyi birden yok ederken, denizden saldırılarını yoğunlaştıran donanmaya bağlı savaş gemileri de 10 Filistinliyi öldürdü. İsrail gemilerinin Gazze'nin Deyr El Balah semtine açtıkları ateş sonucu 10 Filistinlinin öldüğü belirtildi. Sadece dün 80 masum ölürken, vahşetin 12. gününde ölü sayısı 600'ü, yaralı sayısı 3 bini geçti.

HAMAS'IN KALBİNE GİRDİLER

İsrail birliklerinin Gazze Şeridi'ne yönelik kara harekatını Han Yunus'u kapsayacak şekilde genişletti. Han Yunus Hamas'ın kalbi olarak biliniyor. Ancak Filistin Halk Direniş Komiteleri lideri Ebu Yusuf, İsrail askerlerinin şu an Gazze şehrinin eteklerinde mevzilendiğini ayrıca, kuzeydeki Cebeliye mülteci kampı ile güneydeki Han Yunus yerleşim bölgesi dışında konuşlanmış durumda olduklarını söyleyerek 'henüz nüfusun bulunduğu yerlere girme cesareti gösteremediler, biliyorlar ki, bunu yaparlarsa sert bir direnişle karşılaşacaklar” dedi.

İSRAİL 3 ASKERİNİ ÖLDÜRDÜ

İsrail ordusu, Gazze'de kara saldırılarına başladığından beri 5 askerinin öldüğünü bildirirken bir İsrail tankından yanlışlıkla açılan ateşte de 3 askerin öldüğünü açıkladı. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise “Harekatın zor olacağını ve bedel ödeneceğini biliyorduk” dedi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert de, uzun süreli bir harekata niyeti olmadığını söyledi.


Peki onlar neden yandı?

İsrail, Gazze'de fosforlu bomba ve misket bombası kullandığı iddialarını dün reddetti. Ancak enkazdan çıkmadığı halde vücudu yanmış ve yüzü beyaz toz içinde ölü ve yaralılara doktorlar da bir anlam veremiyor. İsrail'in, 2006'da Hizbullah'a karşı da kullandığı ifade edilen fosfor bombaları, düştüğü yeri yakıyor ve deride ciddi yanıklara yol açıyor. Askeri uzmanlardan Charles Heyman, “Yüzde 100 katiyette ifade edemesem de bombardımanda klasik beyaz fosfor izleri var.' dedi. ABD'nin de Irak'ta kullandığı bu bombaların kara birliklerinin ilerleyişini gizlemek, gece savaş bölgesini aydınlatmak için kullanılıyor fakat sivil alanlarda kullanılması yasak. İşçi Partili İngiliz Milletvekili Jeremy Corbyn ve ünlü gazeteci Yvonne Ridley de İsrail'in “fosfor bombası” ve “misket bombası” ile birlikte azaltılmış uranyumdan yapılan ve “nükleer silah” statüsündeki sığınak delici “bunker buster” tipi silahların kullanıldığını iddia ettiler. Gazze Şeridi'ndeki hastanelerden gelen raporlardan ve doktorların verdiği bilgilerden bu silahların bölgede kullanıldığını söyleyen Corbyn, “Bu tip bombalar körfez savaşı, Irak savaşında da ABD tarafından kullanılmış ve binlerce insan kanser olmuştu” şeklinde konuştu
Kaynak:
Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri