Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu oyun 86 hayata mal oldu

07.01.2010 08:08
Gençlerin oyun sandığı bu tehlikeli durum, ölümlere sebep oluyor! Oyun şu ana kadar sadece İngiltere'de 86 hayata mal oldu.

Gençlerin oyun sandığı bu tehlikeli durum, ölümlere sebep oluyor! İnternette “space monkey”, yani uzay maymunu olarak bilinen oyun şu ana kadar sadece İngiltere'de 86 hayata mal oldu.

İnternetin yeni fenomeni olarak gösterilen oyunda, gençler bayılma noktasına gelene kadar birbirlerinin gırtlaklarını sıkıyor ve sonra da çektikleri videoyu internet aracılığıyla dağıtıyor.


UZMANLAR ÇOK CİDDİ UYARIDA BULUNDU

İngiliz Kraliyet Cerrahlar Okulu profesörü Steve Field, “uzay maymunu” oyununun tam bir saçmalık ve son derece riskli bir şey olduğunu belirtti. Field, youtube ve myspace gibi video paylaşım sitelerinde “öğretici videosu” bile bulunan uygulamanın aynı zamanda kalıcı beyin hasarına yol açtığını söyledi.

Field, her ne kadar riskli olsa da, gençlerin bu oyunu tercih etmelerinin bir nedeninin alkol ve uyuşturucu kullanmadan, o etkiyi yaratmak olduğunu söyledi.

Boğma oyunu olarak da tanımlanan uzay maymunun bugüne kadar İngiltere’de 86 gencin ölümüne neden oldu. İnternette yer alan videolarda, alkışlar eşliğinde gerçekleşen boğma sonrasında gençlerden bazıları bayılıyor, yere düşmelerinin ardından diğer arkadaşlarının kahkahaları duyuluyor.

İngiltere’de oğlunu uzay maymunu oyunu yüzünden kaybeden Anne Phillips, bu fenomene karşı hükümetin halen fazla duyarlı olmadığını düşünüyor. Fransa ise bu ay içinde artan ölümlere neden olan oyuna karşı dikkat çekmek için uluslararası sempozyum düzenledi.

ABD'DE YÜZLERCE ÖLÜM VAR

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de, 1995 ve 2007 yılların arasında boğma oyunu yüzünden çoğunluğu erkek olan en az 82 gencin öldüğünü ve hayatını kaybedenlerin yaş ortalamalarının sadece 13 olduğunu açıkladı. Sivil dernekler boğma oyunu yüzünden ABD'deki ölümlerin 458 olduğunu öne sürdü.

Oyuna ait videoların yayınlandığı youtube ise, “bazı üyelerimiz kuralları çiğnediği için özür diliyoruz, uygunsuz içeriğe sahip olan videolar çıkarılacak” açıklamasını yaptı.
 

Kaynak:
Bu haber toplam 3858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri