Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu partinin ismi çok ilginç

14.11.2010 01:30
Tüm Avrupa'da olduğu gibi, aşırı sağ partilerin yükselmesi, hatta İsveç'te Irkçı söylemlerle yabancıları tedirgin eden İsveç Demokratlarına karşı, Karakafalı Demokratlar PARTİSİ KURULUYOR...

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM
İsveç’te,’Yabacı karşıtı’ olarak bilinen, İsveç Demokratlar(SD) partisinin seçim barajını aşarak, parlamentoya girmesi, en son Malmö şehrinde ikamet eden yabancıların korkulu rüyası, ‘keskin nişancı’ olayının kamuoyunu germesi, İsveç’te yaşayan yabancılar harekete geçirdi...

Özellikle Yabancıların ülkeden atılması gerektiğini savunan Irkçı söylemlerle dikkatleri üzerine çeken İsveç Demokratlar(SD) partisine karşın, Svartskalle Demokratlar( KaraKafalı Demokratlar) partisi kuruluyor.

Yabancı kökenli insanların kalabalık olarak yaşadığı, Stockholm’ün Rinkeby bölgesinde bir çok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği Kara Kafalılar Demokrat( SD) Partisi, şimdiden çalışmalara başladı.

‘’İsveç’te artarak büyüyen yabancı düşmanlığını bir tehdit olarak algılıyoruz.’ Diyen Karakafalı Demokratlar partisinin kurucularından Tarek Alkhatip, ‘’İsveç Demokratların meclise girmesine bir tepki olarak bu partiyi kurmaya karar verdik. Eğer seçimlerde Yabancı düşmanı partisi, 300 bin oy alarak parlamentoya girdiyse, bizde rahatlıkla bu oy oranına ulaşır ve mecliste yabancıları temsil ederiz’’ diye konuştu.

Partinin kurulması aşaması hala sürdüğünü ve müthiş bir destek gördüklerini belirten Tarek Alkhatip, ‘’Bir hafta içinde bin kişinin desteğini aldık. Yüzlerce kişide partide aktif bir şekilde görev almak için isteklerini belirttiler. Partinin ismi duyulmasıyla birlikte , geçen hafta bir Alman TV’si, birde Fransız TV’si, Rinkeby’e gelerek , partimiz hakkında röportaj ve çekim yaptı. Kısacası İsveç’te herkesin barış içinde saygı ve sevgi çerçevesinde yaşamasına katkı koymak ve son günlerde artan ırkçı söylemlerin önüne geçmek için Karakafalı Demokratlar partisini kuruyoruz’’ diye konuştu.
 

Kaynak:
Bu haber toplam 1758 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri