Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu robot çok hamarat!

24 Mayıs 2008 / 13:22
Sohbet eden robot Bu robot sizi uyandırıyor, yemeğinizi hazırlıyor, sohbet ediyor, hizmetinizi yapıyor

Bu robot çok hamarat!

Sohbet eden robot Bu robot sizi uyandırıyor, yemeğinizi hazırlıyor, sohbet ediyor, hizmetinizi yapıyor.

Japonlar, yumuşak elli, sohbet eden ve maharetli elleriyle yemek servisi yapan yeni bir robot geliştirdi.

Robotların insana daha fazla benzetilmeye başlandığının yeni bir işareti olan yüksek teknoloji ürünü bu robot, film karakteri uzaylı E.T'yi andırıyor.

Bir önceki robot Wendy'nin 21. yüzyıl versiyonu olarak "Twendy-One" adı verilen bu robot, kibar bir şekilde kavrayan yumuşak ellere ve parmaklara sahip. Robotun ellerine bir insanın oturup kalkmasına yardımcı olacak güç de verildi. Robotun ayrıca, ekmeği düşürmeden alabilme, buzdolabından istenilen yiyeceği alabilme, tostu tabağa koyup servis edebilme ve insanları yataktan kaldırma özellikleri de bulunuyor.

"Twendy-One" projesini yürüten ve bugün projeyi tanıtan Waseda Üniversitesi makine mühendisliği bölümünden profesör Şigeki Sugano, bunun, birçok sistemle bütünleştirilmiş dünyadaki ilk robot olduğunu söyledi. Profesör, "Gücü esneklikle dengelemenin zor olduğuna da" dikkat çekti.

Bir Japon kadının ortalama boyundan biraz daha kısa olan 1,5 metre boyunda ve 111 kilogram ağırlığındaki "Twendy-One"ın milyonlarca doların harcandığı, 7 yıl süren çalışmaların ürünü olduğu belirtildi.

Profesör Sugano, 2015'e kadar yaşlılara yardım edebilecek ve bürolarda çalışabilecek 200 bin dolar değerinde daha uygun bir robot tasarlamayı planladığını da bildirdi. Ancak şimdilik bunun gelişme aşamasında bir çalışma olduğunu belirten Sugano, Twendy-One'ın bataryasının ömrünün 15 dakika olduğunu ve her kullanımda fazla ısınma eğilimin bulunduğuna da dikkat çekti.

ilginçhaber

Bu haber toplam 728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri