Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu sabaha karşı darbe mi var?

01 Temmuz 2008 / 23:10
Türkiye Ergenekon gözaltılarıyla sarsılırken, fısıltı gazetesi harekete geçti, herkes birbirine 'Bu akşam darbe olur mu' diye soruyor...
Özelikle Başkent Ankara'da ordunun üst düzey komutanlarının emekli olsalar bile sabaha karşı evlerinin aranması ve gözaltına alınmaları askeri çevrelerde infial yarattı.

Bir yıldır iddianamesi bile olmayan bir soruşturma çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en üst kademelerinde görev yapmış generallerin bir çete mensubu gibi gözaltına alınıp kamuoyu önünde karanlık ilişkiler yürüten adamlar olarak gösterilmeleri, bugün orduevlerinde toplanan başta emekli askerler olmak üzere pek çok kişide bir hareketlilik oluşturdu.

Hatta ve hatta Yaşar Büyakanıt’ın bile, emekliliğin ardından 27 Nisan'da e-muhtıra yüzünden gözaltına alınabilme senaryosu tartışılıyor. Ordunun bu sessizliği manidar bulunarak çeşitli spekülasyonlara yol açıyor.

Darbe olup olmayacağı konuşuladursun, asıl müdahalenin emir komuta zinciri dışında gerçekleşeceği de ifade ediliyor. Bu teoriye göre sabaha karşı Genelkurmay'dan bağımsız olarak bir grup albay ve subayların tıpkı 27 Mayıs gibi kendi kendilerine harekete geçebilecekleri ihtimali üzerinde duruluyor.

Odatv.com bu tür spekülasyonlara ihtimal vermiyor ve Türkiye'nin demokrasi sınavından başarıyla geçeceğine inanıyor. Süreç ne kadar zorlu olsa da hukukun üstünlüğüne inanıyoruz.

Odatv.com
Bu haber toplam 2002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri