Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu sene Erbakansız toplanıyorlar!

12 Ağustos 2008 / 20:14
IYFO organizasyonuyla bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği Toplantısı bu sene Prof. Dr. Erbakan olmadan yapılacak...
Uluslararası Gençlik Forumu(IYFO) organizasyonuyla bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği Toplantısının yine gündeme oturması bekleniyor. İstanbul'da yapılacağı bildirilen programa 60 ülkeden gençlik hareketi liderleri katılacak. Toplantının ana gündemini "Yeni Bir Dünyanın İnşaasında Müslüman Gençliğin Rolü" gündeminin oluşturacağı öğrenilirken, dünya gençleri daha güzel bir dünyanın kurulması için projelerini, fikirlerini ve önerilerini sunma fırsatı yakalayacaklar.

Uluslararası Gençlik Forumu tarafından daha evvel Bursa ve Kocaeli'nde de Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği toplantıları düzenlenmişti. Türkiye'de takdirle karşılanan organizasyona daha önce yoğun bir katılım olmuş ve ulusal basın toplantıyı yakından takip etmişti. Halk tarafından da yoğun bir ilgi ve teveccühle izlenen toplantının bu yıl da aynı havada geçmesi bekleniyor.

BU YIL ERBAKAN YOK

Uluslararası Gençlik Forumu'na 60 ülkeden Müslüman Gençlerin katılması beklenirken, toplantı aynı zaman İslam ülkelerinde faaliyet gösteren gençlik organizasyonlarını bir araya getirme niteliği de taşıyor. Ayrıca, toplantıya davet edilen protokol mensupları da oldukça ilgi çekici. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, davetliler arasında yer alırken D-8 Genel Sekreteri Dipo Alam, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, ünlü İslam Bilim tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'ın da toplantıya iştirak etmesi beklenen isimler arasında olduğu bildirildi.

Daha önce düzenlenen iki toplantıya davet edilen ve katılım sağlayan Milli Görüş Lideri Prof.Dr. Necmettin Erbakan ise bu yıl, Altınoluk'taki evinde, ev hapsinde olduğu için toplantıya iştirak edemiyor. IYFO'nun oluşumda kilit bir rol üstlenen ve Müslüman Gençler arasındaki işbirliğinin sağlanması için bu yöndeki çalışmalara tam destek veren Erbakan'ın toplantıya katılamayacak olmasının büyük bir eksiklik olduğu ifade ediliyor.

ERBAKAN'A VEFA ÖRNEĞİ SERGİLENECEK

Öte yandan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın IYFO'nun çalışmalarını yakından takip ettiği ve IYFO'ya açık bir destek verdiği kamuoyunca biliniyor. Necmettin Erbakan'ın çok önem verdiği ve kurulması için büyük gayret sarf ettiği IYFO'nun Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği toplantısına ev hapsinde bulunması sebebiyle katılamayacak olması, toplantının önemini bir kez daha artırıyor. Katılımcı ülkelerin Erbakan'a bir vefa örneği sergileyerek, en geniş katılımlı toplantıyı gerçekleştirmeyi hedefledikleri vurgulanıyor.

13 AĞUSTOS'TA BAŞLIYOR

Organizasyon komitesinden alınan bilgilere göre, bu yıl üçüncü kez düzenlenen Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği Toplantısı, İstanbul'da bulunan TV5 Kongre Salonu'nda icra edilecek ve 13 Ağustos'ta başlayacak. Toplantıda günümüz dünyasını anlama, dünya sorunları ve çözüm önerilerinin masaya yatırılacağı bildirilirken, 15 Ağustos'ta sona erecek toplantıda Eğitim-Kültür, Siyaset, Medya, Bilim-Teknoloji, İnsan Hakları konulu oturumların düzenleneceği de öğrenildi.

ERBAKAN'I ZİYARET EDECEKLER

Toplantı süresince iki günlük yoğun bir çalışma temposu içerisinde bulunacak Müslüman ülkelerden gelen gençlik liderlerinin, bu yıl ev hapsinde olması sebebiyle programa iştirak edemeyen ve IYFO'nun kuruluşunda büyük emekleri bulunan Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı ziyaret etmek için Balıkesir'in Altınoluk ilçesinde ki evine gidecekleri de gelen bilgiler arasında.


Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri