Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Sorular Cevap Bekliyor

09 Ekim 2008 / 14:19
PKK'nın Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Karakolu'na gündüz vakti gerçekleştirdiği saldırı birçok soruyu akıllara getirdi.
Terör örgütü PKK'nın Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Karakolu'na gerçekleştirdiği 5. hain saldırı Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Aynı karakola defalarca yapılan ve çok ağır bir kaybın verilmesine neden olan saldırıda ortaya çıkan ihmaller zinciri kamuoyunda tartışmaya açıldı. Hain saldırıyla ilgili olarak 5 sorununu cevabını aranıyor. İşte o sorular:

1- Aktütün Karakolu 1992 yılından 2008 yılına kadar 5 kez baskına uğradı. Ağır kayıpların verildiği saldırılarda toplam 44 asker şehit oldu. Her seferinde ders alınması gerektiği halde yine aynı hataya düşüldü. O halde karakolun yeri mi yanlış yoksa güvenlik zafiyeti mi var? 4 baskından niye ders alınmadı?
2- Türk Silahlı Kuvvetleri, aylardır PKK kamp ve tesislerini havadan bombalıyor. Her operasyon sonrası terör örgütünün elindeki mühimmatın imha edildiği açıklaması yapılıyor. Buna rağmen terör örgütünün ağır silahları bu operasyonlarda neden imha edilemedi?

3- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan son açıklamada terör örgütünün ağır silahlar ile sınır ötesinden saldırdığı ifade ediliyor. Böyle bir açıklamaya karşın bu güne kadar PKK'nın elinde ağır silah olduğuna ilişkin neden bir istihbarat yok? Teröristlerin ağır silahlarla sınır ötesinden vurduğu söylendiği halde 2 uzman erbaş nasıl oldu da kaçırılabildi?

4- Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Bush arasında geçtiğimiz yıl Beyaz Saray'da yapılan zirvenin ardından ABD ve Türkiye arasında anlık istihbarat paylaşımı başlatıldı. Buna ek olarak İsrail'den alınan 'Heron' adı verilen insansız uçaklar bölgeyi havadan her an kontrol ediyor. Ayrıca Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "PKK'lı teröristleri BBG evinde gibi izliyoruz" şeklinde yaptığı açıklaması zihinlerde tazeliğini korurken hainler nasıl oldu da sınırdan içeriye 40 km sızabildi?

5- Sınırdaki ve Aktütün Karakolu'nun çevresinde bulunan termal kameralara ne oldu? Genelkurmay Elektronik Sistemler( GES) Komutanlığı'nın teröristlerin telsiz konuşmalarına göre hareket ve toplanma noktalarını öteden beri tespit edebilme imkanına sahip olunmasına karşın, saldırı öncesi istihbarat zafiyeti nasıl ortaya çıktı?

Kaynak:
Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri