Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu yağ her derde deva!

05.09.2009 09:31
Bağırsaklara geçen maddelerin oluşturduğu ağırıyı giderir. Sinir iltihaplarına yararlıdır. O, diş çıkmasını kolaylaştırır.
TEREYAĞI

İÇERİĞİ

Birinci dereceden sıcak ve rutubetlidir ve rutubeti sıcaklığıdan fazladır.

YARARLARI

Olgunlaştırıcı, çözücü, eriticidir ve gevşetici etkisi de görülür. Normal vücut üzerinde eritici, çözücü etkisi vardır. Sert bedenlerde (organlarda) bu etki görülmez. Hassas vücutlarda bu etki daha kolay görülür. Onun buharı (dumanı) kurutucudur. Müsekkinle birlikte büzücü etki gösterir.

YARALAR

Bağırsaklara geçen maddelerin oluşturduğu ağırıyı giderir. Sinir iltihaplarına yararlıdır. Yaraların iltihaplarını çözerek, iyileşmesini sağlar.

BAŞ ORGANLARI

Beyin zarı için kullanılan terkipler, zübd (tereyağı) ile birlikte kullanılır. Kulak arkasındaki urlara (şişlere), kasıklardaki urlara, ağızdaki ve dişlerdeki şişlere ve apselerine, kıla (çobançantası) ve onun terkipleriyle birlikte uygulanır. O, diş çıkmasını kolaylaştırır.

GÜZELLİK

Beden onunla ovulursa, bedene faydalıdır; onu besler ve şişmanlatır. Tereyağının cildi besleyici ve parlaklaştırıcı özelliği de vardır. Cilde yumuşaklık sağlar. Vücut derisi için nemlendirici yararı da bilinir

SOLUNUM

Soğuktan oluşan kuru öksürüğe iyi gelir, özellikle badem ve şekerle birlikte bu etkiyi yapar. Aynı zamanda, zatülcenbe ve zatürreye iyi gelir. Kan tükürmeye iyidir ve yakı olarak (haricen) uygulanır. Aynı zamanda, badem yağı ve şekerle birlikte kullanılınca, yumuşatıcı etkisi artar. Tek başına tereyağının temizleyici etkisi daha az görülür. Şekerle alınırsa, aksi olur, yumuşatıcı olmaz. Tereyağı, eğer bir ukiyye alınırsa ve yarısı kadar balla karıştırılırsa, kan tükürmeye engel olur ve kusmayı engeller

DIŞARI ATAN ORGANLAR

Tereyağı (zübd), yumuşatıcıdır ve genellikle ishal etkisi gösterir. Onunla lavman yapılırsa, yumurtalıklar, rahim ve bağırsaklardaki yaralara ve sert urlara iyi gelir. Mesane girişindeki iltihaplar için kullanılan ilaçların terkibine girer.

ZEHİRLENME

Zehirlere karşı etkilidir ve yılan soktuğu yere pomat olarak tatbik edilirse, yararlıdır.

Kaynak: BUGÜN
Bu haber toplam 1312 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri