Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu yıl da iftarlar Türklerden

26 Ağustos 2008 / 06:50
Ramazan'da 100'ü aşkın ülkeye gıda ve giysi yardımı ulaştıracak, Sivil Toplum Yardım Kuruluşları bu Ramazan ayında yaklaşık 5 milyon ailenin karnını doyuracak.
TÜRKİYE'DE yaptıkları yardımlarla dikkat çeken başta Kızılay olmak üzere Deniz Feneri, İnsani Hak ve Hürriyetleri Vakfı (İHH) ve Kimse Yok Mu Derneği ve gibi yardım kuruluşları Ramazan'da da yurt içi ve yurtdışındaki çalışmalarını sürdürüyor. Türk yardım kuruluşları bu yıl yaklaşık 250 ülkede 100 binin, üzerinde Ramazan çadırı kurdular.

DENİZ FENERİ HEM DOYURUYOR HEM GİYDİRİYOR

Geçen yıl 108 bin 840 kişiye Ramazan boyunca sıcak yemek dağıtan Deniz Feneri Derneği, bu sene 'İftarda Buluşuyoruz Projesi' ile 34 ülke ve yurt içinde toplam 460 bin aileye iftar vermeyi hedefliyor. Dernek, bağışçılar aracılığıyla da yaklaşık 10 bin çocuğa mont, ayakkabı, kazak, etek, pantolon, iç çamaşırı ve çoraptan oluşan bayramlık paketleri dağıtacak.


BAYRAMLIK DA DAĞITACAKLAR

2007 yılında 1 milyon 800 bin kişiye iftar ve kumanya dağıtan Kimse Yok Mu Derneği bu yıl hedefini büyüttü. 3 milyon kişiye iftar vermeyi hedefleyen dernek, Türkiye'de 28 ilde faaliyetlerini sürdürüyor.

KİMSE Yok Mu Derneği, gıda kumanyaları ve bayramlık kıyafet yardımı yapacak. Konuya ilişkin bilgi veren Kimse Yok Mu Derneği Genel Başkanı Mehmet Özkara 'Ramazan ayı, hem zengin hem de yoksul ve yetimler için rahmet ayıdır. Anadolu insanı misafirperver, cömert, soylu ve asildir. İhtiyaç sahibi ailelere yardım etmeyi, yoksula yedirmeyi, yetimi giydirmeyi çok sever' dedi.

DERNEKLER BAĞIŞÇILARI BEKLİYOR

İNSANİ Hak ve Hürriyetleri (İHH) Ramazan boyunca 65 ülke ve bölgede 1.5 milyon kişiye yardım ulaştırmayı hedefliyor. Ramazan'da Türkiye'de 65 ilde, dünyada ise 65 ülkede yardım faaliyetlerinde bulunacak olan dernek, 21 ilde de yetimlere bayramlık elbise dağıtımı gerçekleştirecek. İHH, ayrıca İstanbul'da trafiğin tıkalı olduğu bölgelerde de iftariyelik dağıtıarak vatandaşların oruçlarını açmalarını sağlayacak. İHH'nın Ramazan'da belirlediği kumanya bedeli ise 60 YTL.

Kızılay'ın kolileri 40 YTL'ye internetten satılıyor

DOĞAL afetlerde yurtiçindeki çalışmalarının yanı sıra dünyanın da yardımına ilk koşan kuruluşlardan olan Türk Kızılayı, Türkiye genelindeki 680 şubesi ile Ramazan ayında da gıda yardımlarıyla vatandaşın yanında yer alıyor. Dağıtılacak gıda yardımları hazırlıklarını tamamlayan Kızılay, Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi 50 bin aileye gıda yardımı sağlayacak. Kızılay'a bağış yaparak desteklemek isteyenler, Türk Kızılayı'nın 'www.kizilay.org.tr' internet adresi üzerinden 40 YTL karşılığında 4 kişilik bir ailenin 1 aylık ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlanan Ramazan kolilerinden alabilecekler.

(Star)


Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri