Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç'dan çok sert cevap

13.03.2009 15:56
Emekli generallerin ortaya çıkan ses kayıtları ile ilgili sözlerine TSK'dan tepki gelen Bülent Arınç cevap veriyor. Arınç "bana kimse hukuku öğretmesin" dedi.

TBMM eski Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, emekli generallerin ses kayıtlarının ortaya çıkması ile ilgili olarak, ''İyi ki bu paşalarla savaşmamışız'' sözlerinden sonra bugün Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak'ın kendisine gelen tepkiye cevap verdi.

"Bana kimse hukuku öğretmesin" şeklinde konuşan Arınç "Ssiyasetçi şamar oğlanı değildir. Ben kimsenin emir eri değilim" dedi.

İşte Arınç'ın olay olacak sözlerinden satır başları:

- Ben de ajanslardan okudum Sayın Paşa şunu söylüyor. Benim düşüncelerim biliniyormuş, ben hukuku bilmiyormuş ve ben orduyu yıpratıyormuşum.

-Sayın Paşa yanlış bir açıklama yaptı. Bu sözler benim muhatabım olamaz. Ben bana sorulan birçok soruya muhatap olmama rağmen cevap vermedim.

- Haksız suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Ben nerede ne konuşulmasını bilen biriyim. Ben bir asker çocuğuyum. Ben asla TSK’yı yıpratmam. Orduyu sevmek kimsenin tekelinde değildir.

- Bu açıklamanın hukukla ne ilgisi var anlamadım. Ben hukuk okudum ve avukatlık yaptım.

- Ben hukuku günlük çıkarlar için hukuku satmam, ben birilerine benzemem.

- Ben 27 Mayıs’ı protesto ederek Meclis’e giren kişilerin şimdi darbe şakşakçılardan da değilim. Ben kimsenin emir eri değilim.

- Dolayısıyla bana kimse hukuku öğretmeye çalışmasın.

- Benim söylediğim şudur: "Bu ülkenin ordusunun görevleri bellidir. Kime karşı sorumlu oldukları bellidir. Biz sivil yönetim içindeyiz. Biz askeri vesayet altında bir ülke değiliz. Demokratik bir ülkeyiz. Sivilleri azarlamak ve sivillerin üzerinde demoklesin kılıcı gibi olmak olmaz. TSK tertemiz çocuklardan oluşmaktadır. Onun için kimsenin bu kurumu yıpratmaya hakkı yoktur.

- Ancak bu kurumda görev yapmış bazı kişilerin şimdi ortaya çıkarak siyasete bulaşmış olmaları kabul edilecek şey değildir.

- Masumiyet karinesini gayet iyi biliyorum. Bir zamanlar bazı masum insanları fişleyenlerin kim olduğunu da iyi biliyorum.

- Eski Genelkurmay başkanlarından birinin bugünlerde yayınlanan kasetlerinden birinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giren bir parti başkanından "Pez…" diye başlayan bir hakaretle bahsediyor. Ayrıca bazı parlamenterlerden “Lan” diye bahsediyor. Ben bir siyasetçiyim.

Siyasetçi bir paspas değildir. “Ben o başbakana ayrıl dedim ayrıldım” anlayışı kabul edilemez.

Ayrıntılar gelecek...


Kaynak:
Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri