Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bülent Arınç'ı isyan ettiren suçlama

19 Haziran 2008 / 04:53
Başsavcının siyasi yasak istediği TBMM eski başkanı Bülent Arınç'ın savunmasında "Dindar cumhurbaşkanı olacak" sözleriyle İran arasında illiyet bağı kurması eleştirildi.
AK Parti’nin Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu savunmada TBMM eski Başkanı ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç’ın kişisel savunması da yer aldı. Arınç’a ilişkin iddialarının tamamına tek tek yanıt verilen savunmada; Yargıtay Başsavcısı’nın Arınç’ın “Dindar cumhurbaşkanı olacak” sözleriyle İran İslam Cumhuriyeti arasında illiyet bağı kurması eleştirilerek, bunun kurgulamadan öte bir anlam taşımadığı vurgulandı.

Bülent Arınç’ın savunmasında, şu ifadelere yer verildi: “Bu kurgulama anlayış ve yaklaşımı, demokratik hukuk devleti anlayışını yok eden, hukuku, Anayasa’yı ve bütün evrensel değerleri ayaklar altına alan bir yaklaşımdır. Bu hukuk adına bir garabetten öte, Türk hukuku adına utanılacak bir hukuk skandalıdır.”

İtham edilmeyen kalmaz

Savunmada, Bülent Arınç’a atfen yer verilen beyanların tamamının yasama sorumsuzluğu güvencesini gerektirmeyecek şekilde ifade özgürlüğü kapsamında olduğu vurgulandı.

Böyle bir hukuk anlayışı, bu anlayışı haklı gören bir hukuk devletinin olamayacağının altının çizildiği savunmada, “Zira, Türkiye’de söylenen her bir sözün başka ülkelerde cari yasaların pek çoğunda karşılığı olabilir. O zaman, o sözün sahibini biz her zaman, başka ülkelerin yasalarında geçeni savunuyor diye mi itham edeceğiz? Bu yol hukuken doğru kabul edildiği ve de bu mantık cari olduğu takdirde, Türkiye’de itham edilmeyen tek bir kişi kalabilir mi?” denildi.

Anayasa ihlalidir

Meclis Başkanı görevinde de bulunan Arınç’ın görev süresince gerçekleştirdiği bütün eylem ve söylemler, Türkiye Büyük Millet Meclisi adına yaptığı belirtilen savunmada, “Bir Meclis Başkanı’nın, Meclis adına yaptığı eylem ve söylemlerin, Anayasa’nın açık, tartışmasız ve amir hükmüne rağmen, üyesi bulunduğu partiyle ilişkilendirmek kuşkusuz bir Anayasa ihlalidir. Bunun yanında Arınç’ın bir kısım açıklamaları da, Anayasa’nın 83’üncü maddesi gereği mutlak yasama sorumsuz-luğu kapsamındadır. -
Kaynak:
Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri