Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Burası"Ramazan Kasabası"

08 Eylül 2008 / 12:58
İstanbul Fatih'te Ramazan ayına mahsus mini bir kasaba kuruldu...
Fatih'te Ramazan kasabası kuruldu. Ramazan ayı müddetince halka hizmet verecek olan kasabanın yanısıra diğer etkinlikler şöyle:

Sokak İftarları

Fatih Belediyesi, geçen yıl ilk kez gerçekleştirdiği sokak iftarlarını bu yıl da genişleterek sürdürecek. Geçen ramazan ayında iki mahallede gerçekleştirilen sokak iftarları, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştığı için bu yıl 10 noktada sokakta iftar yapılacak. Belediyenin iftarlık yemeklerini masalara koyarak sokak sakinlerinin katılımına açtığı iftarlarda vatandaşlar da evlerinden getirdikleriyle iftara katkıda bulunacaklar. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de katıldığı iftarlarda müzisyenler de canlı performans sunacaklar.

Ramazan Kasabası:

Fatih Belediyesi, Ramazan ayında Saraçhane Anıt Park'ta bir Ramazan Kasabası kuracak. Yiyecek, özgün el sanatları gibi esnafın kiralayabileceği 42 standın yer alacağı kasabada, çocuk oyun alanları, şişme park, çarpışan otolar, kır kahvesi ve Yörük çadırı bulunacak. Belediye tarafından Ramazan ayında yoğun ziyaretlerin gerçekleştiği Hırka-i Şerif Camii'nde de 55 stant kurulacak.

Sohbet Köşkü

Fatih Belediyesi tarafından İtfaiye Önü Hava Şehitleri Parkı içerisinde kurulacak Sohbet Köşkü, ramazan ayı süresince vatandaşlara iftar saatinde yemek dağıtacak. İftar saati sonrası çocuklar için tiyatro gösterilerinin ardından konularında uzman bilim insanları tarafından eğitici sohbetler gerçekleştirilecek. Sohbet programına Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan, Prof. Dr. Kazım Yetiş, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Prof. Dr. Sedat Murat, Prof. Dr. İskender Pala, Hilmi Yavuz, Yavuz Bahadıroğlu, Mustafa Armağan, Dursun Gürlek, Süleyman Faruk Göncüoğlu gibi değerli bilim insanları katılarak, çeşitli konularda vatandaşlarla sohbet havasında toplantılar yapacak.

İftar Çadırları:

Fatih Belediyesi giderlerinin büyük bölümü hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanacak iftar çadırları kuracak. Bu çadırlar, Çarşamba Çukurbostan, Gazi Kara Ahmet Paşa Camii Topkapı ve Arakiyeci Mehmet Ağa Cami Mevlanakapı'da yer alacak ve iftar saatinde binlerce vatandaşa yemek dağıtılacak.

Aşevi:

Fatih Sultan Mehmet'in vasiyetini yaşatmaya çalışan Fatih Belediyesi Aşevi her gün ihtiyaç sahibi 2000'nin üzerinde vatandaşa yönelik yemek dağıtımını Ramazan ayında da devam ettirecek. Yemek dağıtımı, hayırsever vatandaşların aldığı malzemeler aşevinin mutfağında hazırlanarak kişi sayısına göre 6 veya 12 kişilik sefer taslarına konan üç çeşit yemek, ihtiyacı olanların evlerine kadar götürülmesiyle gerçekleştiriliyor.

Bu haber toplam 1264 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri