Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa'dan Kraliçe geçti

15 Mayıs 2008 / 08:50
Koza Han'dan ipek kumaş aldı, Yeşil Cami'de Kur'an dinledi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'i ağırlayan Bursa, dün tarihî bir gün yaşadı. Koza Han'ın avlusunda yemek yiyen, defile izleyen, Sanat Galerisi'nde Karagöz Hacivat oyununa gülerek eşlik eden ve Yeşil Cami'de Kur'an-ı Kerim dinleyen Kraliçe'ye Bursalılar büyük sevgi gösterisinde bulundu.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'i ağırlayan Bursa, dün tarihî bir gün yaşadı. Koza Han'ın avlusunda yemek yiyen, defile izleyen, Sanat Galerisi'nde Karagöz Hacivat oyununa gülerek eşlik eden ve Yeşil Cami'de Kur'an-ı Kerim dinleyen Kraliçe'ye Bursalılar büyük sevgi gösterisinde bulundu. Koza Han'da üç dükkânı gezerken ipek kumaş satın alan Kraliçe ve eşine, beğendiği Osmanlı tuğrası motifli ipek eşarbın yanı sıra koza heykeli, yeniçeri heykeli, ipek kravat armağan edildi. Sağanak yağmur altında Yeşil Cami'ye giden Kraliçe, Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın okuduğu Rahman Sûresi'ni dinledi. Burada kendisine İngilizce Kur'an-ı Kerim hediye edilen 2. Elizabeth'e Hayrünnisa Gül eşlik etti.

Bursa'nın önde gelen yerel gazetelerinden biri, "Welcome to Bursa Your Majesty" (Bursa'ya Hoş Geldiniz Majesteleri) başlığıyla çıktı. Gazete ilk sayfasında Türkçe ve İngilizce haberlere yer verdi.

Yoğun güvenlik tedbirleri arasında Bursa'ya gelen Kraliçe, programına tarihî Koza Han ziyaretiyle başladı. Kraliçe ve eşini, burada Bursa Valisi Şahabetttin Harput, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez'in eşi Ümran Sönmez karşıladı. İki çocuk tarafından çiçek takdim edilen Kraliçe ve eşi için karşılamanın ardından folklor ve mehter gösterisi sunuldu.

2. Elizabeth ve eşi daha sonra "6. Ulusal Girişimcilik Kongresi" kapsamındaki öğle yemeğine katıldı. Tarihî Koza Han'ın avlusunda düzenlenen yemeğe Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nicholas Baird ile BTSO Başkanı Celal Sönmez'in de aralarında bulunduğu 315 yerli ve yabancı davetli katıldı. Bursa Klasik Türk Musikisi Korosu'nun eşliğinde düzenlenen yemekte, konuklara zeytinyağlı enginar, zeytinyağlı yaprak sarma, kuzu budu ve tatlı olarak kuşkonmaz grat ikram edildi. Koza Han'da davetliler arasında bulunan moda tasarımcısı Cemil İpekçi, bir süre sohbetiği 2. Elizabeth'e pırlanta, yakut ve safirden oluşan ve Osmanlılar döneminde içerisinde nazara ve kötülüğe karşı kullanılmış tılsımların olduğuna inanılan, 'çintemani' adı verilen bir bilezik ile üzerinde Osmanlı ayları bulunan, İznik'te altın varakla basılmış kaftana bezeyen palto hediye etti.

Yemeğin ardından Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan "Dünden Bugüne Yansımalar" adlı defile düzenlendi. Kraliçe Elizabeth, Türk el sanatları motiflerinin bulunduğu kıyafetlerin kullanıldığı defileyi ilgiyle izledi. Defilenin son bölümünde, iki mankenin Türk ve İngiliz bayraklarının resmedildiği kıyafetlerle podyuma çıkması izleyicilerden alkış aldı. Kraliçe, daha sonra ebru sanatçısı Nuray Yıldız'ın ebru yapmasını izledi.

Koza Han'dan Bursa Büyükşehir Belediyesi Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi'ne yürüyerek geçen Kraliçe, kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları eliyle selamladı. II. Elizabeth, Sanat Galerisi'nde de Karagöz ve Hacivat gösterisi izledi. 9-12 yaş arası 13 çocukla birlikte izlediği ve yaklaşık 10 dikaka süren gösteriyi çok beğenen Kraliçesi ve eşinin oldukça eğlendikleri gözlendi. Kraliçe'ye günün anısına deriden yapılmış bir Karagöz ve Hacivat tasviri hediye edildi.

Ardından Büyükşehir Belediyesi'ne geçen Kraliçe 2. Elizabeth, burada da yaklaşık 15 dakika kaldıktan sonra Yeşil Cami'ye geçti. Cami girişinde sağanak yağmur altında Bursa Valisi Şahabettin Harput ve eşi Funda Harput'un yanı sıra, Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz ve cami görevlileri tarafından karşılanan 2. Elizabeth camide Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Kültürü Öğretmenliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay tarafından okunan Rahman Sûresi'ni dinledi. Burada kendisine İngilizce Kur'an-ı Kerim hediye edilen Kraliçe 2. Elizabeth'e başta İlber Ortaylı tarafından cami hakkında bilgiler verildi. Cami ziyaretinin ardından Yeşil Türbe'ye geçen 2. Elizabeth burada da bilgiler aldı.

Kraliçe'nin eşi Prens Philip ise Yalova yolundaki Tofaş fabrikasını ziyaret etti. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Üst Yöneticisi Bülent Bulgurlu, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı ve Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Turgay Durak, Tofaş CEO'su Ali Pandır ile Tofaş Endüstriyel Grup Direktörü Massimo Risi tarafından karşılanan Prens Philip'e, gövde ve pres atölyeleri gezdirildi. Ziyarette, Prens Philip'e, gümüş 'Antik Anadolu Arabası' maketiyle 'Cennetin Yansımaları' adlı Bursa çinilerini anlatan bir kitap hediye edildi. Fatih Karakılıç, Tuna Alatürk, Adem Elitok; Bursa

Koza Han'da bin 400 YTL'lik alışveriş yaptı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, hakkında kitaplar okuduğu Koza Han İpekçiler Çarşısı'ndaki üç ayrı dükkândan toplam bin 400 YTL'lik alışveriş yaptı. 2. Elizabeth, girdiği dükkânlardan kamçıbaşı kumaş, şal ve nakışlı yastık aldı. Kraliçe 2. Elizabeth kamçıbaşı ipek kumaş için 400 Euro, ipek şal ve kanışkılı ipek yastık için 300'er YTL ödeme yaptı. Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi'nde Hacivat-Karagöz oyunu seyreden Kraliçe, yağmur altında Yeşil Cami ve Yeşil Türbe'yi ziyaret etti. İngiliz Kraliçesi, kendisine sevgi gösterisinde bulunan Bursalıları selamladı. Eşi Prens Philip ise Tofaş fabrikasını gezdi.

Mehter takımında Kraliçe'ye tanıdık sima

Koza Han'a gelen İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, mehter takımı gösterisi ile karşılandı. Ziyareti en çok bekleyenlerden birisi mehter takımı zilzeni İsmail Ürkmez'di. Ürkmez, 37 yıl önce Kraliçe'ye mektup yazmış ve karşılığında aldığı mektubu da çerçeveletmişti. Zilzen İsmail Ürkez, "Kraliçe ile göz göze geldik. Beni görünce gülümsedi. Benim için büyük bir heyecandı. 37 yıl önce Avusturya'da televizyonlarda izlerken, kendisine mektup yazmaya kara vermiştim. Kendisi, fotoğrafıyla birlikte bir teşekkür mektubu göndermişti. Şimdi de burada beni gördü. İkinci bir teşekkür mektubu yazacağım. Bir bakışı bile bana yetti." diye konuştu. Bursa Mehter Takımı Başkanı Mesut Özkeser, Kraliçe'ye mehter takımını simgeleyen mehter köskü biblosu hediye ettiklerini söyledi. Fatih Karakılıç, Bursa


Kraliçe'nin 37 yıl önce bıraktığı altın kupayı henüz kazanan at olmadı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth adına Türkiye'de 37 yıldır at yarışı düzenleniyor. Türkiye Jokey Kulübü'nün II. Elizabeth'in 1971'de Türkiye'ye resmi ziyareti anısına koyduğu yarışların ödülü olan saf altından kupa, henüz sahibini bulamadı. Çünkü bu kupayı almak için aynı ekürinin 3 sene üst üste koşuyu kazanması gerekiyor. Bunu şu ana kadar başarmış bir eküri (aynı kişiye ait atlar) bulunmuyor. 1971 yılındaki ziyaretinde Kraliçe, kupayı İngiltere'de yaptırarak kendisi Ankara'ya getirmişti. Kraliçe II. Elizabeth Koşusu'nun 38.si 20 Eylül 2008 tarihinde Ankara Hipodromu'nda düzenlenecek.

At yarışlarını çok seven Kraliçe, 1971'deki ziyaretinde Ankara Hipodromu'na eşi Philip ile gelmiş ve adına koşulan ilk yarışın galibi 'Akkor' isimli atın sahibi Eliyeşil ailesine ödül olan kupayı kendi eliyle vermişti. Bu ziyaretinde ise 2. Elizabeth, 16 Mayıs 2008 Cuma günü, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci ve beraberindeki heyeti, İngiltere Büyükelçiliği'nde kabul edecek. Kraliçe 2. Elizabeth'in bu yılki Türkiye ziyareti sebebi ile Türkiye Jokey Kulübü, müzesinde bulunan Kraliçe'nin Ankara'yı ziyaret ettiği sene hipodromda çekilmiş fotoğraflarını İngiltere Büyükelçisi'nin özel isteği ile elçilikte sergiliyor.

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, iki devlet arasında atçılığın kültürel ve sportif bir köprü olacağına inandığını söyledi.İbrahim Balta, İstanbul

İngiliz savaş gemisi Boğaz'da Kraliçe'yi bekliyor

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in bugünkü İstanbul ziyareti boyunca kendisine eşlik edecek olan İngiliz donanmasına ait savaş gemisi, Karaköy Limanı'nda bekliyor. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı ve giriş çıkışların kısıtlandığı liman sahası çevresinde Kıyı Emniyeti'ne ait botlar güvenliği sağlamak için bölgeyi denetliyor. Karaköy Limanı'na demirleyen ''HMS Illustrious'' adlı savaş gemisinin üzerinde 6 adet helikopter bulunuyor. İngiltere ve Kraliyet bayrakları taşıyan 194 metre uzunluğunda, 30 metre yüksekliğindeki gemi için Karaköy rıhtımında 250 metrelik alan ayrıldı. Gürkan Tuzlu, İstanbul

Zaman - Fatih Karakılıç, Tuna Alatürk, Adem Elitok

Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri