Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursaspor Tahkim'e gidiyor

25 Eylül 2008 / 17:13
Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun, Sivasspor-Bursaspor maçı hakkında verdiği kararı ''Tahkim Kurulu''na taşıyacaklarını söyledi.
Yazıcı, Özlüce Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında 14 Eylül'de Sivaspor ile deplasmanda yaptıkları maçta esame listesinin, Turkcell Süper Lig Statüsü'nün 7. maddesinin 3. fıkrasına uygun olmadığının federasyon tarafından tespit edildiğini belirtti.

Bunun üzerine kulüp olarak konunun takipçisi olduklarını anlatan Yazıcı, ''Sivaspor ile aramızda herhangi bir sorun yok. Hatta bir Anadolu takımı olarak Sivaspor'un geldiği noktayı, geçen sene yakaladığı başarıyı alkışlıyoruz. Konu üzerinde hukuk ve kurallar çerçevesinde duruyoruz'' dedi.

Yazıcı, benzer bir olayın Bursaspor'un da başına gelebileceğini ifade ederek, yaptırımı açık olan bu kuralla ilgili yorumla karar verilmesini anlamakta güçlük çektiklerini, bunun kulüpler arasında ''çifte standart'' oluşturacağını bildirdi.

Federasyonun Hukuk Kurulu'nun, TFF Yönetim Kurulu için hazırladığı raporda olayın açık kural ihlali olduğunun belirtildiğini ifade eden Yazıcı, şunları söyledi:

''Rapor 'ama' diye devam ediyor ve kulüplerden gelen yazılara ilişkin bilgiler vererek, maçın 3-1 Sivaspor lehine sonuçlanması yönünde karar verilmesi isteniyor. Konuyu tahkime taşıyacağız. Eğer TFF kurallarla yönetiliyorsa maçla ilgili karar Bursaspor lehine verilir. Tahkim kurulu hukukçulardan oluşuyor. Hukukçuların en iyi kararı vereceğine inanıyorum. Yineliyorum; bizim Sivasspor ile bir sorunumuz yok. Sadece kuralların uygulanmasını istiyoruz.

Bursaspor'a bir maç seyircisiz maç cezası verildi ve bize 'kural bu, uymak zorundayız' denildi. Aynı şekilde kaptanımız Yusuf Şimşek hazırlık maçında kırmızı kart gördüğü için 3 maç ceza aldı. Yine 'kural' dediler, biz de sesimizi çıkarmadık. Federasyon esame listesi ile ilgili kuralları beğenmiyorsa kaldırabilir. Zaten böyle bir çalışma olunduğunu sanıyorum. Ama Sivasspor maçı oynandığında bu kurallar geçerli olduğundan, bu maçla ilgili karar kesin Bursaspor lehine olmalı.''

Yazıcı, ''Eğer karar yine Bursaspor'un aleyhine olursa CAS'a gitmeyi düşünüyor musunuz?'' sorusuna, ''Sanıyorum bu dosyayı CAS'a götürme şansımız yok. Ama ben daha önce dediğim gibi hukukçulardan oluşan Hukuk Kurulu'nun en iyi kararı vereceğini düşünüyorum'' yanıtını verdi.

''Karar sonrası federasyon başkanı ve yetkilileriyle görüştünüz mü?'' sorusu üzerine ise Yazıcı, ''Evet görüştüm. Federasyon da olayın kural hatası olduğunu kabul ediyor. Ama maçın 3-1 Sivasspor lehine tescil edilmesiyle ilgili, diğer kulüplerden gelen yazıları gösteriyorlar ve bu kuralın haklı olmadığını söylüyorlar. Biz de aynı düşüncedeyiz, ama kurallar uygulanmalı. Sonra istenirse kaldırılsın'' diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri