Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Buruma: Dinin etkisi insanları korkuttu

11 Haziran 2008 / 10:19
Hollandalı yazar Ian Buruma, Avrupa'daki Müslümanların gelecekte bu ülkelerin siyasetini ve sosyal yapısını belirleyecek en önemli unsurlardan biri olacağını söyledi.
Ian Buruma, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin düzenlediği bir uluslararası konferansa katılmak üzere Türkiye'ye geldi.

"Dünyada Dinin Siyasette ve Kamusal Alanda Artan Yeri" konulu bu konfreransta konuşma yapan Buruma'ya göre, Avrupa'daki Müslümanlar gelecekte bu ülkelerin siyasetini ve sosyal yapısını belirleyecek en önemli unsurlardan biri olacak.

Dolayısıyla, Avrupalılar da İslam'la yaşamayı öğrenmek zorundalar.

Avrupa'da son yıllarda yükselen radikal İslam ile ilgili çalışmaları ile tanınan Ian Buruma'ya göre, Avrupa'da yaşayan Müslümanlar arasında radikalizmin en önemli temsilcileri arasında Avrupa'da doğmuş veya büyümüş olan, birçoğu işsiz, kimlik krizi yaşayan ve topluma adapte olamamış ikinci nesil gençler bulunuyor.

Laiklik ve İslam arasındaki tartışmalara değinen Buruma, "Bu insanlar dinin toplumda yeniden önemli bir rol almasından korktular. Kamusal alanda etkisi artan din onları kaygılandırdı" diyor.

"Amsterdam'da cinayet: Theo Van Gogh'un Ölümü ve Hoşgörünün Sınırları" kitabın da yazarı olan Buruma'nın görüşüne göre, bugünün asıl sorunu aydınlanma değerlerinin kimi zaman Müslümanlar aleyhine çok dogmatik bir anlayışla kullanılıyor olması.
Kaynak:
Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri