Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush, Hamas'ı suçladı; İsrail'i savundu

05 Ocak 2009 / 19:59
İnsani yardıma hazır olduklarını söyleyen Bush, "İsrail'in savunma isteğini anlıyorum ama şiddetin sorumlusu Hamas'tır." dedi
ABD Başkanı George W. Bush, Hamas'ın roket saldırılarına karşı İsrail'in "kendini savunma hakkı bulunduğunu" söyledi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre George W. Bush, İsrail'in Gazze saldırılarıyla ilgili olarak kamuoyuna ilk kez yaptığı açıklamada, İsrail'in "kendini koruma isteğini anladığını", Gazze'deki şu anki duruma Hamas'ın neden olduğunu bildirdi.

Bush, Hamas'ın, Gazze halkını önemsemek yerine Gazze'yi masum İsrailliler'i öldürmek için füze fırlatma yeri olarak kullandığını belirterek, "İsrail, besbelli kendini ve halkını koruma kararı verdi" dedi.

Ateşkes olacağına dair hala umutlu olduğunu ifade eden Bush, bunu "yüce bir emel" olarak niteledi, ancak Hamas saldırıları durdurmadığı sürece bir barış anlaşması olmayacağını kaydetti.

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin mümkün olduğunca çabuk ateşkes istediğini, ancak bunun sürekli olması gerektiğini vurguladı. Perino, İsrail'in "kendini savunma hakkını" desteklediğini belirtirken, "sivil kayıplar sözkonusu olduğunda çok tedbirli olunması" çağrısında bulundu.
Kaynak:
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri