Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush, teker teker itiraf ediyor

05 Aralık 2008 / 19:00
ABD Başkanı George Bush ,"Irak savaşı beklenenden daha uzun ve maliyetli oldu" dedi.
ABD Başkanlığı görevini Ocak ayında Barack Obama'ya devr etmeye hazırlanan George Bush, Irak'taki savaşın "beklenenden daha uzun ve maliyetli" olduğunu söyledi.

Bush, Orta Doğu politikasına ilişkin yaptığı bir konuşmada, idam edilen eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in 11 Eylül saldırılarıyla ilgisinin olmadığını, bununla birlikte kendisinin iktidardan uzaklaştırılması kararı verilmesinin bu terör saldırılarından da ayrı düşünülemeyeceğini belirtti.

"Dünyadaki çeşitli istihbarat örgütlerinin o dönemde, her ne kadar hatalı da olsa, Saddam'ın kitle imha silahlarına sahip olduğu yolunda bilgilere sahip olduklarını" kaydeden Bush, "Böyle bir durumda Saddam yönetimini kontrol dışı bırakamazdık" diye konuştu.

İsrail-Filistin çatışmasına "iki devletli çözüm bulunması" yolunda ilerleme gözlemlendiğini söyleyen Bush, İran'a da değindi ve "bu ülkenin nükleer silahlara sahip olmasına izin verilemeyeceği" görüşünü yineledi.

İran'ın nükleer programının barışa yönelik bir tehdit oluşturduğunu savunan Bush, "İran ve Suriye, terörü desteklemeyi sürdürüyor" diye konuştu.

Kaynak : AA

Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri