Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush Ayakkabıları Görünce Ne Düşündü

17 Aralık 2008 / 11:37
Bush, kendisine ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteciye sert davranılmamasını isterken, karşılaştığı ilginç protestoyu yorumladı
Bush, kendisine ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteciye sert davranılmamasını isterken, karşılaştığı ilginç protestoyu yorumladı.

CNN'e dün gece demeç veren Bush, Iraklı gazeteciyle ilgili soru üzerine, "Iraklı yetkililerin ne yapacaklarını bilmem, ama aşırıya kaçmamalılar..." dedi.

"O an düşünmeye fırsat olmadı, çünkü üstüme gelen ayakkabılardan kurtulmaya çalışıyordum" diyen Bush, "Bu, başkanlık hayatımda karşılaştığım en acayip olaylardan biriydi" diye konuştu.

Bush, "Demokratik bir Irak'ta, hür basının sorularını cevaplandırmaya hazırdım. Ama o delikanlı kalkıp ayakkabılarını bana fırlattı. Bu, kendini ifade etmenin değişik ve ilginç bir yoluydu" ifadesini kullandı.

29 yaşındaki Muntazır El Zeydi adlı gazeteci, Bağdat'ta basın toplantısında öfkeyle "Al sana veda öpücüğü köpek...!" diye bağırarak ayakkabılarını Bush'a fırlatmış, ama atışında isabet kaydedememiş ve emniyet güçlerince apar topar götürülmüştü.

ULUSLARARASI GAZETECİLER FEDERASYONU, EL ZEYDİ'NİN SERBEST BIRAKILMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ), ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlatarak protesto eden Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'nin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

FIJ'in yazılı açıklamasında, El Bağdadiye televizyonu muhabiri El Zeydi'nin protestosunun, ABD'nin 4 yılı aşkındır devam eden işgali sırasında Iraklı sivillere yönelik davranışlarına karşı yoğun öfkeyi yansıttığına dikkati çekildi.

Ayakkabı tabanı göstermenin Irak'ta bir çeşit saygı duymama ifadesi olduğu kaydedilen açıklamada, gazetecinin eyleminin ABD politikasına olan hoşnutsuzluğun sembolik göstergesi olduğu belirtildi.

Açıklamada, FIJ Genel Sekreteri Adan White'ın, "bu gazetecinin samimi duygularını ifade ettiğini, ancak bu hareketinin görmezden gelinemeyeceğini" söylediği aktarıldı. Açıklamada, bununla birlikte White'ın, Amerikan askerlerinin yol açtığı yıldırma, kötü muamele ve faili meçhul ölümlerle geçen yıllardan sonra gazeteciler arasında kızgınlık ve öfkenin varolmasının hiç de şaşırtıcı olmadığı sözlerine yer verildi.

Irak mahkemesinin hakkında serbest bırakılması kararını verdiği gözaltındaki bir gazeteciyi ABD'nin bırakmayı reddetmesinden günler sonra bu protestonun meydana gelmesinin rastlantı olmadığı ifade edilen açıklamada, ABD'nin Irak'ta hukukun egemenliğini ihlal ettiği görülürken gazetecilerin adaletsizliği protesto etmede başka yollar aramasının da şaşırtıcı olmadığı belirtildi.

FIJ'in açıklamasında, Irak'taki Amerikan güçlerinin gözaltında tutulan gazetecilere yönelik kötü muamele sicili göz önüne alındığında El Zeydi'nin tehdit altında olabileceği uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, FIJ'in, Irak Gazeteciler Sendikası'nın Muntazar El Zeydi'nin güvenliğinin garanti edilmesi ve serbest bırakılması çağrısına destek verdiği bildirildi.

FIJ açıklamasında ayrıca, Bağdat hükümetine, Amerikan işgalinin başından bu yana Irak'ta gazetecilerin öldürülmeleriyle ilgili tam bir soruşturma yapma sözünü tutması istendi.

Açıklamada, Irak Gazeteciler Sendikası'na göre, Nisan 2003'ten bu yana Irak'ta 284 gazetecinin öldürüldüğü hatırlatıldı.

120'den fazla ülkeden 600 bini aşkın gazeteciyi temsil eden FIJ'in bu açıklaması, kendi internet sitesinin yanı sıra Uluslararası İfade Özgürlüğü İletişimi (IFEX) ağının internet sitesince de kamuoyuna duyuruldu.
Bu haber toplam 848 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri