Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush demokrasimizi (!) övdü

20 Mayıs 2008 / 08:07
Bush, Türk demokrasisini örnek gösterdi.

Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinde gerçekleştirilen Dünya Ekonomi Forumu, ABD Başkanı George Bush'un Arap dünyasına yönelik mesajlarıyla başladı.

Görev süresinin bitimine 8 ay kala Ortadoğu'ya 5 günlük bir gezi gerçekleştiren Bush, terörü desteklememelerini istediği Araplardan daha fazla demokrasi talebinde bulundu. Demokrasi konusunda Türkiye'yi iyi bir örnek olarak gösteren ABD Başkanı, İran ile Suriye'nin de yalnız bırakılmasını istedi.

İsrail'deki konuşmasında ABD'nin İsrail'in her zaman yanında olduğunu belirten Bush, Şarm el Şeyh'te ise Filistinlilere terörizmle savaşmalarını istedi. Bush, İsrail'in barış için büyük özveride bulunmasını ve Filistinlilere dayattığı kısıtlamaları hafifletmesi çağrısında da bulundu. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kralı 2. Abdullah'tan sonra kürsüye gelen Bush'un önceki gün 'Şarm el Şeyh'te yapacağım konuşmayı bekleyin.' demesinden sonra tüm gözler Filistin konusunda yapacağı açıklamalara çevrildi. Konuşmasının ilk bölümünde demokrasiden bahseden Bush, Türkiye'yi bu konuda iyi bir örnek olarak gösterdi. Bölge ülkelerinden İran ile Suriye'nin yalnız bırakılmasını isteyen Bush, İran'ın nükleer silah projelerine karşı çıkmanın bölgedeki her barışçı ülkenin çıkarına olduğunu da söyledi. 'İran'ın nükleer silah projesine karşı çıkmamanın, gelecek nesillere affedilmeyecek şekilde ihanet etmek olacağını' öne süren Bush, bölge ülkelerini Hamas, Hizbullah ve El Kaide örgütlerinin faaliyetlerine karşı çıkmaya da çağırdı. Bush, tarafların taviz vermesi halinde İsrail ile Filistin'in yıl sonuna kadar barış anlaşmasını imzalayabileceğine inandığını da belirtti.

Zaman - Cumali Önal

Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri