Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush gitti Barzani tutuştu

05 Kasım 2008 / 19:57
Obama, Beyaz Saray'ın siyah lideri oldu. Peki seçim sonucu Bağdat'ta nasıl bir etki yarattı. Bu duruma en çok Kürt Liderler bozuldu.
Bahar GİRTİ

Obama'nın Amerikan Başkanı seçilmesi Irak'ın başkentinde nasıl etkiler yarattı? Star Ana Haber, Bağdat'ın seçim nabzını tuttu. Bu duruma en çok üzülen Iraklı Kürtler oldu. Obama'nın "Irak'tan askerlimizi çekeceğiz" demesi Kürt Liderleri de endişeye düşürdü.

Obama'nın başkan seçilmesi, Irak'taki Amerikan çevresini de değiştirdi. Iraklılar seçim sonucunu genel olarak olumlu karşıladı ama farklı sesler de yükseldi.

ŞİİLER OLUMLU BAKIYOR

Iraklı Şiiler Obama'nın seçilmesine olumlu bakıyorlar. Amerikan askerlerinin bölgeden çekilecek olması Şiiler'in içini rahatlattı. Iraklı Şiiler, Obama'ya gerçek notunu yapılacak uygulamalarla vermeyi bekliyorlar.

SUNNİLER DE SICAK BAKTI

Iraklı Sunniler ise seçimin sonucunu sıcak karşıladı. Sunniler'in Şiiler'den farkı Obama'nın açıkladığı Irak'tan asker çekmeyle ilgili takvimin uzayacağı konusu...

IRAKLI KÜRTLERİ ENDİŞE SARDI

Obama'nın adının ilk telaffuz edilmesinden bu yana en çok endişelenler ise Iraklı Kürtler oldu. Demokratların ayak sesiyle birlikte Kürtler'de panik havası hakim.

Obamanın "Irak'tan askerlerimizi çekeceğiz" demesi, Kürt Liderleri de endişelendirdi. Obama taraftarlarından gelen mesajlar sonucu, Obama'nın yeni Irak vizyonunu şekilllendirmek için Kürt yönetimi de harekete geçmiş durumda.

Kaynak:
Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri