Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush Olmert'den mi emir alıyor

13 Ocak 2009 / 14:10
İşte Amerika'yı İsrail lobisinin yönettiğine ve Bush'un İsrail Başbakanı’ndan talimat aldığını gösteren dialog!
İsrail Başbakanı Ehud Olmert Ashkelon'da yaptığı konuşmada BM Güvenlik Konseyi'ndeki ateşkes tasarısı sırasında yaşananları anlattı:

BM'de bir ateşkes tasarısı hazırlandığını ve ABD'nin de buna destek verdiğini öğrenince oylamaya 10 dakika kala hemen yardımcılarıma, "Bana Amerikan başkanını bağlayın" talimatını verdim.

Olmert: Hemen Bush'la konuşmak istiyorum. Bana ABD başkanını bağlayın.

Yardımcıları: Efendim şu anda Philedelphia'da podyumda halkahitaben bir konuşma yapıyormuş.

Olmert: Umrumda değil hemen konuşmak istiyorum.

Bush konuşmasını yarıda kesip podyumdan indi ve hemen bir odaya geçerek Olmert ile telefonda konuşmaya başladı.

Olmert: 10 dakika sonra BM'de oylama var ve ABD'nin de ateşkese destek vereceği söyleniyor. Bu ateşkes metnine destek veremezsin!

Bush: Bir dakika beni dinle.. Bilmiyordum. Bundan haberim yok. Metin hakkında bilgim yok.Olmert: Benim bilgim var. Buna onay veremezsin.

Bu görüşmenin ardından Bush, Condoleezza Rice'ı aradı ve Rice'ın bizzat İngiltere ile birlikte kaleme aldığı ve üye ülkelere de onay vermeleri konusunda baskı yaptığı karar tasarısı için evet oyu vermesini engelledi.

Olmert'in "Rice bu olanlardan sonra çok utandı" diyerek anlattığı diyaloğun ardından AP ajansı ABD'li yetkililere bu söylenenlerin gerçek olup olmadığını sordu. Aldığı cevap, "İsrail hükümeti Amerika'nın ne yapacağına karar veremez" şeklinde oldu.
Kaynak:
Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri