Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush Pişmanmış!.....

03 Aralık 2008 / 09:07
Görevi devretmeye hazırlanan ABD Başkanı Bush, bir "üzüntüsünü" itiraf etti ama o üzüntü 1,5 milyon insanın boşu boşuna öldürüldüğünün kanıtıydı.
ABD Başkanı George W.Bush, görev yaptığı dönemde en büyük üzüntüsünün Irak'ta kitle imha silahları bulunduğuna dair hatalı istihbarat raporları olduğunu söyledi.

"En büyük üzüntüm; Irak'ta kitle imha silahı istihbaratının hatalı çıkması"

ABC televizyonunda yayınlanan "World News" programında konuşan George Bush, "Başkanlık dönemimdeki en büyük üzüntüm, Irak'a ilişkin istihbaratın hatalı çıkmasıdır. Pek çok kişi kendi popülerliklerini bu raporların arkasına koyup Saddam Hüseyin'in devrilmesindeki nedenin kitle imha silahları olduğunu söyledi." diye konuştu. Bununla birlikte, Irak'ın kitle imha silahları olmadığına dair raporun gelmesi halinde savaşa karar verip vermeyeceğine ilişkin yorum yapmadı. Başkan Bush, göreve gelirken en hazırlıksız olduğu konunun da savaş olduğunu belirtirken, "Savaş için hazırlıksızdım. Yani kampanya dönemimde 'Bana oy verin. Bir saldırıya karşı koyabilirim' demedim. Savaşı beklemiyordum." dedi. Irak'ın 2003 yılında işgal edilmesinden bu yana hayatını kaybeden Iraklı sayısının 1 milyonu geçtiği, 1,5 milyon insanın da göçe zorlandığı belirtiliyor. Ölen Amerikan askeri sayısının da 4 binin üzerinde olduğu ifade ediliyor.

ABD Başkanı, bir diğer üzüntüsünün de mali kriz sonucu insanların işsiz kalması olduğunu ifade etti. Ekonomik gidişat dolayısıyla kendisini sorumlu hissettiğini itiraf ederek, "Çünkü, bunlar benim dönemimde oluyor." dedi.

İnsanların kendisi hakkında 'ruhunu siyasete satmadan bazı zor kararlar vermek zorunda kalan ve bu kararları prensip sahibi şekilde alan bir adam' diye düşünmelerini umduğunu kaydeden Bush, başkanlığı süresince ilkelerinden ödün vermediğini savundu. Başkanlığı bıraktıktan sonra Teksas'a döneceğini anlatan ABD Başkanı, kitap yazmayı ve çeşitli tartışmaların yapılabildiği bir enstitü kurmayı planladığını dile getirdi. Başkan olarak doğal felaketlerde ve 11 Eylül saldırısı gibi beklenmeyen durumlarda 'başkomutanlık' yaptığını hatırlatan Bush, göreviyle ilgili en çok özleyeceği şeyin bu olduğunu kaydetti.

Seçim yarışında hem Demokrat Barack Obama'nın hem de Cumhuriyetçi John McCain'in politikalarını eleştirmesinden dolayı herhangi bir alınganlığı olmadığını da sözlerine ekleyen Bush, "Bazılarının Barack Obama'ya, benim yüzümden oy verdiğine eminim.'' diye konuştu.

Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri