Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush'a ayakkabı fırlatma cezası 2 yıl

16 Aralık 2008 / 19:11
ABD Başkanı Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Zeydi, bunun bedelini 2 yıl hapis cezası ile ödeyecek.
Irak'ta önceki gün ABD Başkanı George Bush'a, basın toplantısı sırasında ayakkabılarını fırlatan gazetecinin Irak yargısına teslim edildiği bildirildi. Gazetecinin en fazla 2 yıl hapis cezası alabileceği belirtildi.

Olayın meydana geldiği sırada Başbakanlık muhafızları tarafından gözaltına alınan, daha sonra Irak ordusunun Bağdat Komutanlığına teslim edilen gazeteciyle ilgili adli süreç başlatıldı.

Bir Iraklı yetkili, Bağdat Komutanlığının gazeteciyi yargıya teslim ettiğini söyledi.

Bundan sonraki süreçte bir yargıç delilleri gözden geçirecek ve dava unsuru olup olmadığı konusunda tavsiyede bulunacak. Bu sırada bir başka heyet, duruşma tarihini belirleyecek ve davayı görecek yargıçları atayacak. Sürecin aylarca devam edebileceği bildiriliyor.

Bu arada, İçişleri Bakanlığı sözcüsü Tümgeneral Abdülkerim Halef, Zeydi'nin yabancı bir lidere ve Irak başbakanına hakaretle suçlanabileceğini, bu suçun cezasının ise en fazla 2 yıl hapis olduğunu belirtti.

Öte yandan, Iraklı gazetecinin ağabeyi Durgam El Zeydi, Muntazır El Zeydi'nin kolu ve bazı kaburga kemiklerinin kırıldığını ve hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Durgam El Zeydi, AFP'ye yaptığı açıklamada, kardeşinin bir kolu ve bazı kaburga kemikleri kırıldığı için Yeşil Bölgede bulunan İbni Sina Hastanesine kaldırıldığını, ayrıca göz ve bacağında da yaralar olduğunu söyledi.

Zeydi, yaraların gözaltı sırasında mı, yoksa daha sonra mı oluştuğuna ilişkin bilgi vermedi. Irak'ta gazeteciye destek de devam ediyor. Başkent Bağdat caddelerini dolduran yüzlerce kişi El Zeydi'nin serbest bırakılması için gösteri yaptı. Irak'ta dün de destek gösterileri yapılmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri