Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush'dan, Gül'e teşekkür telefonu

05 Aralık 2008 / 08:13
Ocak'ta görevi bırakacak olmasına rağmen Bush uluslar arası ilişkilerini devam ettiriyor.
ABD Başkanı George W. Bush'un, Cumhurbaşkanı Abdullah Gültelefonla arayarak, Pakistan ile Afganistan arasında işbirliği sağlanmasına yönelik çabalarından ve Irak konusundaki tutumundan dolayı teşekkür ettiği bildirildi.

Beyaz Saray sözcülerinden Gordon Johndroe, gazetecilere açıklamasında, "Başkan Bush, istikrarlı ve güvenli bir Irak ilkesine bağlılığından ve Pakistan ile Afganistan liderleri arasında işbirliği geliştirme yönündeki çalışmalarından dolayı Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür etti" dedi.

Johndroe, Bush ve Gül'ün görüşmede, "ABD ile Türkiye arasındaki güçlü işbirliğini de ele aldığını" söyledi.

Başkan Bush'un Cumhurbaşkanı Gül'ü aramasının, Pakistan Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari ile Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin yarın Türkiye'de bir araya gelecek olmasından bir gün önce ve Irak devlet başkanlığı konseyinin, ABD ile Irak arasındaki Amerikan kuvvetlerinin geleceğine ilişkin anlaşmayı onaylamasının ardından gelmesine işaret edildi.

Yarınki Zerdari-Karzai zirvesi, Pakistan ve Afganistan liderleri arasında, iki ülke arasındaki bölgesel güvenlik anlaşmazlıklarının aşılması amacıyla Türkiye aracılığıyla düzenlenen ikinci görüşme niteliğini taşıyor.

Karzai ve dönemin Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, bu amaçla geçen Nisan'da da bir araya gelmişti.
Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri