Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush'dan tuhaf sözler

16 Aralık 2008 / 16:54
ABD Başkanı Bush, Bağdat’ta Kürt Yönetimi Başkanı Barzani ile görüşmesinde tuhaf espriler yaptı.
Tüm dünyada büyük yankı yaratan “ayakkabı” olayına rağmen keyfi yerinde olduğu görülen ABD Başkanı George W. Bush, Bağdat’ta Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesinde de espriler yaptı. Bush’un, Barzani’ye “Sizi yeniden Kürt ve Peşmerge kıyafetiyle görmek ne güzel” dediği öğrenildi.

Mesut Barzani’nin lider olduğu KDP’ye yakınlığıyla bilinen Peyamner Haber Ajansına göre, Bush, görüşmede kendisinin “Kürdistan Bölgesi”ni ziyaret etmeyi çok arzuladığını fakat zaman kısıtlığından dolayı bu ziyareti gerçekleştiremeyeceğini dile getirdi.

Görüşmede Bush, Barzani’ye “Bir kere özgürlük adına savaşçı oldun mu, özgürlük adına her zaman bir savaşçısın. Siz de zor mücadele içinde büyük bir özgürlük çalışanısınız” şeklinde konuştu.

Bu arada Bush’un, Federal Irak’ın siyasi sürecini ve bu kapsamda merkez Hükümeti ile Kürt Yönetimi arasındaki ilişkileri sorması üzerine Barzani, “Yaşanan bütün sorunların anayasa çerçevesinde çözümlenmesinden yanayız, fakat sorunlara anayasa dışında çözüm arayışları var, anayasada öngörülen çerçevede hareket edilmiyor. Bu da, ülkenin siyasi sürecini olumsuz etkiliyor” yanıtını verdi.

Barzani, Bush’a Irak’ı diktatörlükten kurtardığı için Kürt halkı adına teşekkür ederek “Teröre karşı savaş, biz ve ABD için büyük bir önem taşıyor. Bu yüzden teröristlerin Irak’ta başarıya ulaşmalarına yol vermemeliyiz” dedi. Bush da, “Sizler, birçok dostunuzun olduğu hesabını yapın. Herkesten önce ben dostunuzum, sizleri her zaman savunacağım” mesajını verdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri