Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush'un hatalarını düzeltebilecek mi

22 Ocak 2009 / 09:06
ABD Başkanı Barack Obama, güvenlik ekibiyle Irak'ı görüşerek Pentagon'dan, Irak'tan "sorumlu çekilme" için gerekeni yapmasını istedi.
Obama'nın başkanlığındaki toplantıda Başkan Yardımcısı Joe Biden, Savunma Bakanı Robert Gates, Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen, Yakın Doğu'dan sorumlu Merkez Komutanlığı komutanı Orgeneral David Petraeus ve ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker yer aldı. ABD'nin Irak'taki kuvvetlerinin komutanı Orgeneral Ray Odierno da, toplantıya video konferans yöntemiyle Irak'tan katıldı.

Barak Obama, toplantıdan sonra yayımladığı açıklamada, "Toplantı verimliydi ve bu deneyimli ve işlerine bağlı kişilerin değerlendirmelerini takdirle aldım. Toplantıda askeri liderlikten, Irak'tan sorumlu bir askeri çekilmenin icra edilmesi için gereken ilave planlamanın yapılmasını istedim" dedi.

Obama, seçim kampanyası sırasında ABD ordusunun Irak'tan 16 ayda çekilmesini savunuyordu. Ancak Obama'nın toplantıdan sonra yayımlanan açıklamasında, çekilme süresine herhangi bir atıfta bulunulmadı.

Afganistan'daki durumun da kapsamlı bir değerlendirmesinin yakında yapılacağını belirten Obama, gelecek günlerde Pentagon'u ziyaret edeceğini bildirdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri