Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bush'un İsrail'e hediyesi füze

14 Mayıs 2008 / 10:08
ABD Başkanı George W. Bush, Ortadoğu gezisine çıkıyor.

ABD Başkanı George W. Bush aylar sonra yine Ortadoğu'da. Bush, İsrail'in 60. bağımsızlık yıldönümü kutlamaları nedeniyle bu ülkede yaklaşık üç gün kalacak. Ancak bu süre içerisinde İsrail Başbakanı Olmert ile Filistin Özerk Yönetim Konseyi Başkanı Mahmud Abbas buluşmayacaklar.

'Bütün zamanların en İsrail yanlısı ABD Başkanı' sıfatıyla bu yıl ikinci kez İsrail'e gidecek olan Bush İsrail'e 60. doğum günü olarak modern füze teknolojisi götürüyor. Füze savunma sistemi konusunda ABD teknolojisinin son sistem bilgilerini İsrail'e verecek olan Bush Avrupa'ya İsrail'in güvenliği için kurmayı planladığı füze savunma sistemi konusunda ise pazarlıklarını ilgili ülkelerle gizli görüşmeler şeklinde sürdürmeye devam ediyor.

Öte yandan, Bush, ziyaretinden bir gün önce İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e destek vererek, hakkındaki yolsuzluk soruşturmasının Ortadoğu barış sürecini etkilemeyeceğini söyledi. Washington'da İsrailli gazetecilerle bir araya gelen Bush, Olmert hakkında soruşturma hak-kında yorum yapmaktan sakındı ancak “Başbakan Olmert'le ilişkilerinin mükemmel” olduğunu söyledi.

Kral'la petrol fiyatlarını konuşacak

İsrail gezisi sonrasında Suudi Arabistan'a geçecek olan Bush Kral Abdullah ile petrol fiyatlarını görüşerek, fiyatların aşağı çekilmesini isteyecek. ABD Başkanı'nın Riyad'da Kral Abdullah'ı, arzı arttırarak ham petrol fiyatlarını düşürmeye ikna edebileceğine de ihtimal verilmiyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri