Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Bütün işsizler İŞ-KUR'a kaydolsun"

09 Ocak 2009 / 17:25
Çağlayan, İngiltere'de saniye bir işçi çıkarıldığını belirterek, "Sanayici işveren beraber kazandığı işçiyi bıçak kemiğe kadar değil, iliğe dayanmadığı sürece çıkarmaz" dedi.
Ankara Sanayi Odası (ASO) 'İşsizlerin eğitimine yönelik faaliyetlerde iş birliği' protokolü düzenledi. Törene, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve bürokratlar katıldı.

Bakan Çağlayan, konuşmasında küresel kriz konusunda çıkarılan işçiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Meslek eğitimini bilen biri olduğuna dikkat çeken Bakan Çağlayan, 27 yıl boyunca sanayicilikten geçtiğini ve bütün krizleri rahatlıkla atlattığını söyledi. Türkiye'de işsizlik rakamının yükseldiğini işaret eden Bakan Çağlayan, "Hiçbir işveren beraber kazandığı işçiyi çıkarmaz. Bıçak kemiğe değil, iliğe dayanmadığı sürece sanayici işçisini çıkarmaz" diye konuştu.

Dünyada etkisini göstermeye başlayan krizin Türkiye'ye de uğradığını belirten Bakan Çağlayan, ilk olarak otomotiv sektörünün sıkıntı içinde olduğunu, başka sektörleri de etkileyeceğini dile getirdi. Çalışanların işsiz kalmaması için çalışmalarda bulunduklarını ifade eden Bakan Çağlayan, "Dünyada hiçbir kriz kalıcı kalmamıştır. İnşallah kriz 'V' şeklinde hareket olur. İnşallah çıkarılan elamanlar krizden sonra tekrar geri işine dönerler" şeklinde konuştu.

"Türkiye dünyada krizden en erken çıkacak bir ülke olacaktır"
Çağlayan, ASO'nun bu projesiyle meslek sahibi olunacağını belirterek, son derece duyarlı bir protokol imzaladıklarını kaydetti. "Üretimin artması konusunda hükümetin ciddi çalışmaları var" diyen Çağlayan şöyle konuştu:

"Türkiye dünyada krizi en erken çıkacak bir ülke olacaktır. Ülkemiz bu krizi fırsata çevirecek bir yapıya dönüştürebilir. İngiltere'de her 50 saniyede bir kişi işsiz kalıyor. 1 milyon kişinin işsiz kalacağı söyleniyor. ASO sorumluluk örneği olarak beraber çalıştığı çalışanlarını kriz ortamında işsiz kalmamaları konusunda iş temin edecek."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de, Türkiye İş Kurumu ve Ankara Sanayi Odası tarafından gerçekleşen bu örnek projenin sevindirici olduğunu anlatarak, "Bu sorunun çözümü kamu elini taşın altına koyacak. Gerçekleşen bu proje anlamlı bir tablo, diğer sektörlere de örnek olmasını diliyoruz. Herkes kriz tablosunu görebilir. Kriz gelip geçici bir şey demek. Bu süreç geçecektir. Yılın ikinci yarısından sonra ekonomik veriler pozitife çıkacaktır. Herkes bir olarak el birliği ile vatanperverliğimizi ortaya koyalım. Bu kriz sürecini birlikte atalım" dedi.

"Sendikacılar, sanayiciler, hükümet 'biz bu işin içinde yokuz' diyemeyiz" diyen Çelik, işçiyi kapının önüne koymanın doğru olmadığına dikkat çekti. Çelik, AK Parti iktidarı ile 6 yıl çok güzel geçtiğini anlatarak, hep birlikte çözüme gidileceğini kaydetti. Çelik kriz verileri hakkında şunları söyledi:

"2002 yılında yüzde 10.3 işsiz vardı. 2007 yılında 9.9 olarak görüldü. 2008 yılında 10.2 kaldı. Türkiye'de yapısal sorunları çözmeye çalışıyoruz. Sorun iş gücü piyasasında bununla birlikte teknolojik değişimler meydana geliyor. Meslek edindirme ve alt yapı çalışmaları gerçekleştireceğiz. Hükümet Türkiye İş Kurumu'na 300 trilyon lira bir kaynağı verdi. 30 bin gencimiz meslek edindirme kursuna gidiyor. 12 Ocak'ta Diyarbakır'da 3 bin gencin katıldığı meslek edindirme kursu gerçekleştireceğiz. Türkiye kısa süre içinde vasıflı elaman işini çözecektir."

"Bütün işsizler İŞ-KUR'a kaydolsun"
Bakan Çelik, Türkiye'de bulunan bütün işsizlere çağrıda bulanarak, "İş-Kur'a bütün işsizlerin kaydolmasını istiyoruz. 2.5 milyon vatandaşımız gelip İş-Kur'a kaydolsun. Türkiye'de yüzde 43'ü hiçbir mesleği olmayan vatandaşlarımız için bu protokol çok önemli" dedi.

İş-Kur'a 59 bin kişinin işsizlik müracaatı yaptığını belirten Çelik, 2 yılda 100 bin genci bu noktada meslek sahibi yapacaklarını dile getirdi. Bir gazetecinin 'Eczacılar ile anlaşmazlık ne zaman bitecek' şeklindeki sorusuna Bakan Çelik, eczacılarla bir sorunlarının olmadığına dikkat çekerek, "Eczacılara anlaşalım 70 milyonun hayatını tehlikeye atıyorlar. Eğer hayırın altında seçimler yatıyorsa kamuoyuna hesap veririz. Eczacılar 5 maddeden bahsediyorlar. Vatandaş ilaçsız kalsın, o zaman hastaneyi de kapatalım. Eczacıların da bizlerin de kamu sorumluluğu var. Eczacıların pazar paylarını yüzde 50 artırdık. Eczacıların yüzde 95 alıcısı biziz. Böyle bir anlayış olamaz. Biz TEB ile çalışmadan yanayız. Ben bu oyunda yokum derlerse TEB sorun çıkarırsa biz eczanelerle anlaşırız. 16 Ocak'a kadar eğer uzlaşılmazsa 14 günlük kalan süreye yasal düzenleme yapacağız. Galiba havaların soğumasından kaynaklanıyor" diye konuştu.

'Randevu verilmediği söyleniyor' şeklinde söylentilerin hatırlatılması üzerine Bakan Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti'nde talep eden herkese randevu vermek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri