Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyük Aliya 'ya Büyük İlgi

11 Ekim 2008 / 16:09
İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Aliya İzzetbegoviç Sempozyumu başladı
Bağcılar Beledtiyesi'nin düzenlediği Uluslararası Aliya İzzetbegoviç Sempozyumu büyük bir katılımla başladı. Sempozyuma birçok ülkeden siyasetçi, akademisyen, sanatçı ve işadamı katılırken, en büyük ilgiyi Aliya'nın oğlu Bakır İzzetbegoviç gördü. Bakır İzzetbegoviç, Aliya'nın daha önce hiç yayınlanmamış fotoğraflarından oluşan sergiyi katılımcılara anlatırken duygulu anlar yaşandı.

Bağcılar'daki Holiday İnn İstanbul Airbort Nort Otel'de düzenlenen, Bağcılar Belediyesi'nin ev sahipliğini yaptığı sempozyumun açılışına, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen, Türkiye-Bosna Hersek Parlementolararası Dostluk ve Dayanışma Grubu Başkanı İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Cumhurbakanı Abdullah Gül'ün Başdanışmanı Bahaettin Cebeci, Aliya'nın Oğlu Bakır İzzetbegoviç, Bosna Anayasa Mahkemesi Başkanı Kasım Trnka, Bosna Milli Şairi Cemalettin Ladiç'in de aralarında bulunduğu Aliya'ın yakınları ile hayranı yüzlerce kişilik seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

ÇAĞRICI: ÖNDER KİŞİLİKLERE ÇOK MUHTACIZ

Toplantının açılış konuşmasını sempozyumun ev sahipliğini yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı'nın yaptı. Aliya İzzetbegoviç'in beş yıl önce bize büyük idealler için yol gösterici fikirler bırakarak aramızdan ayrıldığını belirten Lokman Çağırıcı, Aliya'nın fikirlerini tartışmak ve gelecek nesillere onu tanıtmak için sempozyumu tertip ettiklerini anlattı. Çağırıcı şöyle devam etti, “bugün burada 20. yüzyılın sonunda çetin şartlar altında insanlık mücadelesini cesur bir şekilde yürütmüş bir liderin görüşlerini müzakere etmek için buradayız. Dünyamız ve özellikle de coğrafyamız zor bir zamadan geçmektedir. Bu zor zamanda değerlerinden taviz vermeksizin çağın gereklerine uygun düşünceleri ortaya koyacak, hayata geçirecek önder ve önce kişiliklere çokça muhtaç durumdayız. Aliya İzzetbegoviç önce ve örnek kişili ile hayal ettiğimiz bu önder şahsiyetlerden biridir. Sempozyumumuz için Türkiye'nin dört bir yanından ve Türkiye dışından gelen herkese teşekkür ederim”

BAKAN ÇELİK, ALİYA'YI MENDERES'E BENZETTİ

Açılış oturumunda konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Aliya İzzetbegoviç ile Merhum Başbakan Adnan Menderes arasında benzerlik kurdu. Aliya İzzetbegoviç'in “sevgilim” dediği rahmana kavuştuğunu belirten Çelik, “Bugün burada Aliya İzzetbegoviç'i rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. O, zilletle yaşamayı, zalimlere ram olmayı kabul etmedi. Soy ismine uygun bir şekilde izzetle ve şerefle yaşadı, mücadele etti ve öldü. Ancak zulmeden karadziçleri ve mladziçleri lanetle anıyoruz. Ülkemizde de benzer trajediler yaşandı. Egeselleri, Başolleri bugün kim hatırlıyor. Onlar, milletin gönül hapishanesinde mahkum olup gittiler. Adnan Menderesleri, ve Fatin Rüştü Zorlu'ların hatırası hepimizin günlünde yaşıyor” dedi.

"MACHİAVELLİ'YE KARŞI ALİYA"

Prof. Dr. Yasin Aktay'ın başkanlığını yaptığı birinci oturumda, Bosna'dan gelen tebliğciler konuştu. Bosna Hersek Devlet Arşivleri Müdürü Adamir Jarkoviç “Machiavelli'ye karşı Aliya” başlıklı bir tebliğ sunarken, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Kasım Trnka Aliya İzzetbegoviç: Bosna Hersek'in Devlet Olma Mücadelesi'in Paradigması” konusunda detaylı bir sunum yaptı. Saraybosna Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Senadin Laiç “Bir Devlet Adamı Olarak Aliye” başlıklı bir sunum yaptı.

HAYDİ MAÇA!

Açılış programının ardından üç oturumu yapılan sempozyumun ara bölümlerinde ise bu gece oynanacak olan Türkiye Bosna Hersek milli takımlarının maçı konuşuldu. Sempozyum için İstanbul'da bir araya gelen katılımcılar akşam saatlerinde ise Türkiye - Bosna Hersek milli takımlarının maçını birlikte izleyecek.
Bu haber toplam 1196 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri