Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyük bir faciadan döndük

02 Ağustos 2008 / 16:59
Türkiye bir faciadan daha ucuz kurtuldu. PKK toplam 75 kiloluk A4 tuzağı kurmuştu. Bakın tuzak nerede yakalandı?
Tunceli'nin Hozat İlçesi'nde PKK'lı teröristler, askerlerin geçiş yolundaki 3 ayrı noktaya 25'er kiloluk tenekeler içinde yerleştirip tek mekanizmaya bağladığı amonyum nitrat kullanılarak uzaktan kumanda ile hazırladığı 75 kilo A-4 plastik patlayıcı, son anda fark edilerek etkisiz hale getirildi.

Faciaya neden olabilecek bombanın etkisiz hale getirilmesinin ardından teröristlere yönelik kapsamlı operasyon başlatıldı.

Hürriyet'in haberine göre; Hozat'a bağlı Yenibaş Köyü Jandarma Karakolu'nda görevli askerlerin kullandığı patika yola PKK'lı teröristlerce bombalı tuzak kuruldu. Hozat 51'inci Motorlu Tugayı'na bağlı askerler, Yenibaş Jandarma Karakolu'na giderken, bombalı tuzağı son anda fark ederek önlem aldı.

Teröristlerin, patika yolun 3 ayrı noktasına 25'er kilo olarak tuzakladığı A- 4 plastik patlayıcı, amoyum nitrat karışımı olarak uzaktan kumandalı hazırlanmış ve tahrip gücünün de artması için demir metallerle güçlendirilip, tek mekanizmaya bağlandığı bomba uzman ekipler tarafından etkisiz hale getirildi. Bölgede, teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için hava destekli geniş çaplı bir operasyon başlatıldı.

Askeri yetkililer, patlayıcılar, 2'şer metre arayla tuzaklanmış ve uzaktan kumandalı olarak tek mekanizmaya bağlanmış.Güvenlik güçlerinin dikkati sayesinde olası facia önlendi” dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 902 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri