Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyük Skandala Soruşturma-BELGE

22.02.2010 11:36
Taraf Gazetesi'nin Erdek Deniz Üs ve Garnizon Komutanlığı'ndaki parola skandalı haberi için harekete geçildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı konu ile ilgili soruşturma başlattı.
İŞTE TARAF'IN O HABERİ

Taraf Gazetesi'nin bugün sürmanşetten verdiği haberdeki iddia duyanları şok edecek cinsten...İddiaya göre bu akşam Erdek Deniz Üs ve Garnizon Komutanlığı'nda nöbet tutacak askerlere öyle bir parola veriliyor ki tam bir skandal... Çünkü parolada Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a ağır hakaret var... Nöbet tutacak askerlere verilen skandal parola ise: ADİ BAŞBAKAN

Askerlik yapanlar bilir. Havanın kararmasıyla birlikte gün doğumuna kadar Garnizon ve kışlalarda, nöbetçilere o gün kullanılacak parola ve işaret verilir. Amaç, yabancı kişilerin birliklere sızmasını önlemek ve gece karanlığında askerlerin birbirlerini tanımalarını sağlamaktır.

Gece karanlığında muhtemel bir kazaya sebebiyet vermemek için parola ve işaret hayati önem taşır. Nöbetçi akşam karanlığında kendisine yaklaşan kişiye yüksek sesle parolayı söyleyip, karşı taraftan bunun işaretini bekler. Bu gece Balıkesir'de nöbetçi, yüksek sesle "ADİ" dedikten sonra, karşı taraf "BAŞBAKAN" kelimesini kullanacak. Ortaya da "Adi Başbakan" cümlesi çıkacak. Bu haberin bugün Tarafta yer alması üzerine muhtemelen parola ve işaret değiştirilip, yenileri belirlenecek.

İşaretler aylık belirleniyor

Parola ve işaretler, Garnizon Komutanlıklarının İstihbarat Daireleri tarafından aylık olarak belirleniyor. Erdek Deniz Üs ve Garnizon Komutanlığı da 25 Ocak 2010 tarihinde şubat ayı içerisinde tüm garnizonun kullanacağı işaret ve parolalarını gün gün belirlemiş. Erdek Deniz Üs Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Bülent Keçeci ve İdari Üs Çavuş Çağrı Güler'in altında imzaları bulunan bu parola ve işaretler de "3700-76-10" resmi numarasıyla "Gizli" damgası vurularak tüm birliklere gönderilmiş.

Bugün kullanılacak parolanın "ADİ", işaretinin ise "BAŞBAKAN" olarak belirlenmesi, T.C. Başbakanı'na resmi bir yazıyla alenen hakaret edildiğini açıkça ortaya koyuyor. Bugünkü parola ve işareti "ADİ-BAŞBAKAN" olarak belirleyenler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için ise yarın "Reis-Cumhur" işaret ve parolasının kullanılmasına karar vermiş.

Tümamiral Kezek'in bilgisi var

Albay Keçeci tarafından belirlenen bu parola ve işaretler, Erdek Mayın Filo Komutanı Tümamiral Atilla Kezek'in bilgisine de sunulmuş. Resmi yazıda Tümamiral Kezek'e bu bilginin sunulduğu açıkça görülüyor. Tümamiral Kezek, içerisinde Başbakan'a ağır hakaretin olduğu bu parolayı iptal edip, sorumlular hakkında soruşturma açmak yerine, uygulamaya yeşil ışık yakmış.

Siyasetten spora parolalar

Şubat ayı içerisinde kullanılan ve kullanılacak olan parola ve işaretler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Siyasetten spora birçok alanda anlamlı parola ve işaretler belirlenmiş. "Ata-Türk, Devlet-Laik, Devrim- Cumhuriyet, Misak-Milli, Milliyet-Halk" bunlardan siyasi olanları.

Parolayı belirleyenler, siyasi söylemin yanı sıra futbolla ilgili sözcükleri de listeye eklemişler. Listede göze çarpan listeyi hazırlayanların Fenerbahçe'yi pek de sevmedikleri. "Kara-Kartal, Galata-saray" parola ve işaretinin yer aldığı listede Fenerbahçe için parola "Civciv", işaret ise "Fener" olarak belirlenmiş.

"Yeni-Rakı", "Villa-Doluca" gibi işaret ve parolaları, "Çanak-Kale, Şanlı-Urfa, Tekir-Dağ" gibi şehir isimleri takip ediyor. Mart ayına girilmesiyle birlikte kullanılan bu işaret ve parolalar, "yakılarak-kıyılarak" imha edilecek. MEHMET BARANSU - TARAFBu haber toplam 1642 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri