Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyük tepki sonuç verdi

24.10.2009 11:07
Karşılama görüntüleri krize neden olan 34 kişi, tansiyonu düşürmek için basının karşısına çıkmıyor. Röportaj yapmak isteyen Roj TV de reddedildi.
Kandil ve Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'ndan Türkiye'ye girişleri kriz nedeni olan 34 kişilik 'Barış Grubu'nun tansiyonu düşürmek adına basına demeç vermeme kararı dün de devam etti. İki gündür Diyarbakır DTP İl Binası'nda ardı ardına toplantılar yapan grup üyelerinin dün akşam saatlerinde memleketlerine dağıldığı açıklandı.

ROJ TV VE ANF'YE DE İZİN YOK

İl binasında konuştuğumuz pek çok üst düzey parti yetkilisi yaşananlardan ve artan tansiyondan rahatsızlıklarını açıkça dile getiriyor. Eskiden basının karşısına çıkıp rahatça konuşan yetkililer bile artık açıklama yapma konusunda son derece dikkatli davranıyor. Basının karşısına çıkmama kararı öylesine keskin bir şekilde uygulanıyor ki Kürt çevrelerine yakınlığı ile bilinen Dicle Haber Ajansı, Roj TV ve Fırat News (ANF) muhabirlerinin bile gurupla görüşmesine ve görüntü almasına izin verilmedi. Önceki Roj TV'de canlı yayında alt yazıyla röportaj yapılacağı duyuruları bile son dakikada kaldırtılarak iptal edildi.

ELBİSE ALMAYA ÇIKMIYORLAR

Grubun Türkiye'ye girişinde eleştirilere hedef olan bir diğer nokta ise Kandil'den gelen 8 PKK'lının kıyafetleri olmuştu. 'Gerilla' kıyafetleri ile Türkiye'ye girişinin tamamen sürecin hızından kaynaklandığını ifade eden grupla birlikte Türkiye'ye gelen bazı yetkililer "Irak tarafında alışveriş yapılarak sivil kıyafetler almayı düşünüyorduk. Ancak süreç o kadar hızlı gelişti ki buna fırsat dahi bulamadık" diye açıklama yapıyor.

İl binasında bulunan 34 kişinin tansiyonun düşmesi adına basının karşısına çıkmaması bir dizi küçük aksiliğe de neden oluyor tabii. 34 kişiden özellikle Kandil'den gelenlerin 'sivil kıyafet' ihtiyacı da basına yakalanırız tedirginliğinden bir türlü karşılanamıyor. DTP'liler "Amaç kesinlikle bir şov programı değildi. Birçok noktada kalabalıklar kendiliğinden bir araya geldi. Burada bir zafer kutlamasından bahsetmek bile abes. Yaratılan atmosferden olumsuz imaj doğurmak doğru değil" diyorlar. Bu konudaki en net açıklamayı ise DTP Eş Başkanı Emine Ayna yaptı önceki gece. Ayna, burada kimsenin bir 'zaferden veya şovdan bahsedemeyeceğini belirterek "Barışın zaferi olmaz. Eğer bir zaferden bahsedeceksek bu Türkiye'nin zaferidir" dedi. Avrupa grubunun gelişinin de bir süre ertelenebileceği konuşuluyor buralarda. Tansiyonun düşmesi bekleniyor.
Bu haber toplam 1218 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri