Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükanıt cevapladı

25 Temmuz 2008 / 15:39
Genelkurmay geçen hafta bir bildiri yayınlamış ve bildiride "halka tepki verme çağrısı" yapılmıştı. Bu çağrıdan ne kastedildiği bugün Büyükanıt'a soruldu.
Deniz Kuvvetleri'ne ait fırkateynlerin indirilmesi törenine Oruç Reis Fırkateyni'yle giden Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'a geçen hafta Genelkurmay'ın internet sitesinden yapılan bildiri yayınlandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, bir gazetecinin, Genelkurmay'ın 18 Temmuz akşamı yayınladığı bildirinin 6'ncı maddesindeki `Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hukuk dışı saldırılara karşı Türk milletinin yasal ve demokratik tepki göstermesinin beklenilmesi' ifadesini hatırlatması üzerine de şunları söyledi:

"Yasal olmayan hiçbir beklentimiz olamaz. Demokratik olmayan hiçbir tepki doğru olmaz. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük gücü nedir? Mehmet Ali Bey yazdı, lütfen onun yazısını hatırlayın. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük gücü millettir. Millet bize çok büyük güven duyuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bizim de ona layık olup, hata yapmamamız lazım. Eh ben bir rahatsızlık duyuyorsam. O güç kaynağım olan millete söylüyorum. Bu eline silah alsın, dışarı çıksın anlamına mı geliyor? Demokratik ve yasal tepki demek, büyük batı toplumlarında olan şeyleri içeriyor. Şiddet içermeyen, yasaların dışına çıkmayan tepkiler olabilir. Mesela milletimiz, duygularıyla da ifade ederek destek verebilir. Binlerce mail alıyorum. Ne diyorlar? Sizi destekliyoruz diyorlar. Silahlı Kuvvetler'e yapılan yıpratma kampanyalarını kınıyoruz diyorlar. Yasal yollar olmak kaydıyla karanlık yollara sapmadan, bizim beklentimiz de budur."

Orgeneral Büyükanıt sivil toplum kuruluşlarını da katsedip etmedikleri sorusuna ise, "Yok, ben millet diyorum. milleti kastediyorum. Yasal ve demokratik yollardan olumlu tepki. Yasal ve demokratik tepkinin nedeni odur. Kafanızda eğer Silahlı Kuvvetler'e güven duygusu var ise bu nedir? Olumlu tepkidir" diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 730 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri