Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükanıt 'Ilımlı İslam Modeli'ne karşı

05 Haziran 2008 / 11:21
Büyükanıt hem içeriye hem dışarıya mesajlar verdi. Genelkurmay Başkanı ılımlı İslam modeline tepki gösterdi.
Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, ulusalararası sempozyum aracılığıyla dünyaya "Türkiye laiktir" mesajını verdi.

Büyükanıt'a göre Ortadoğu'da mevcut şartlarda barışı hayal.

Ortadoğu konulu sempozyumda konuşan Büyükanıt, ılımlı İslam modeli yakıştırması yapan çevrelere tepkisini "Atatürk Türkiye'sini hiçbir güç değiştiremeyecek" diyerek gösterdi.

Büyükanıt terör örgütüne destek çıkan bataılı ülkeleri de eleştirerek terör örgütü PKK'nın katırlarla değil kamyonlarla silah taşıdığına dikkat çekti.

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığının koordinatörlüğünde, Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezi Başkanlığınca düzenlenen ''Ortadoğu: Belirsizlikler İçindeki Geleceği ve Güvenlik Sorunları'' konulu uluslararası sempozyum, İstanbul'da başladı. İşte öne çıkan bazı mesajlar:

Ortadoğu'daki çatışmaları dış güçler mi körüklüyor? Bölgede en fazla dikkat etmemiz gereken ülke Irak'tır. Irak'taki gruplar bütünlüğü sağlamıyor çıkar sağlamaya çalışıyor. Irak'ın geleceğinin umut verici gözükmediği söylenebilir. Irak'ın geleceği iç ve dış politikalarını etkileyecek. Irak'taki etnik ve dini bölünme Ortadoğu'yu bölebilir. Ortadoğu'da sorunlar 1. Dünya Savaşı ertesinde başladı. Etnik ve mezhep esasına dayanan çoğulcu ve demokratik Irak'ı istiyoruz ama kısa ve orta vadede bunu göremiyoruz.

İRAN'A NÜKLEER UYARI

Ortadoğu'da bizim için öncelik bakımından 2. sırada İran var. İran'ın nükleer programının barışçıl amaçlarla kullanması önem arzediyor. Türkiye komşularıyla güvenli bir işbirliği ve barış içinde yaşamak arzusundadır. Suriye uluslararası sisteme entegre edilmeli. Bu ülke ortadoğu barışı için kilit ülkelerden biridir.

DIŞ AKTÖRLER SORUNU DERİNLEŞTİRİYOR

Filistin'de iki başlı yönetimden drin endişe duyuyoruz. Mücedele politik destek ve silahlı destek arasında geçiyor. Irak ve Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu'da sorun çözülemez. Ortadoğuda dış aktörlerin etkisi iç aktörlerin etkisinden fazla. Sorunlara ideolojik bakılırsa çözümsüzlük daha da derinleşir.

PKK KAMYONLA SİLAH TAŞIYOR

İsrail tüm limanları tuttuğu halde roketler nasıl Filistin'e giriyor? Aynı şekilde PKK silah ve patlayıcıları nasıl buluyor sorusu sorulmalı. PKK konusunda uluslararası kamuoyu ne kadar hassas?Dışarıdan destek almadığı sürece terör örgütleri yaşayamaz. Geçmişte katırlarla silah taşıyan PKK şimdi kamyonlar kullanıyor.

RADİKAL ÖRGÜTLER GÜÇLENDİ

Ortadoğu'daki bir diğer tehdit silah ticaretidir. Bölgede kargaşa ortamından faydalanan terör örgütleri var. Hamas, Hizbullah ve Müslüman Kardeşler bölgede kendisine yaşam alanı bulmuşlardır. Radikal dini akımların öne çıkması istikrarsızlığın temel nedeni.

HİÇ BİR GÜÇ CUMHURİYETİ DEĞİŞTİREMEYECEK

Bağımsız laik demokratik Türkiye'yi ihmal etmek riske girmektir. Türkiye laik ve demokrat yapısıyla İslam dünyasının tek örneğidir. Türkiye'ye birtakım sıfatlar yakıştırılmak isteniyor, Bu tür yaklaşımlar demokrasi kavramı içine konularak Türkiye'ye dayatılmak isteniyor. Yasal kurumlar buna izin vermez.
Atatürk Türkiye'sini hiçbir güç değiştiremeyecek. Cumhuriyeti temel ilkelerini hiçbir güç biat ettiremeyecek.

BARIŞ HAYAL

Uygulanan politikalarla istikrar sağlanabileceğine inanmıyorum. Otadoğu'da barış ve istikrar hayal oldu. Politikaların temeline insan olmalı. İnsan hayatı kutsaldır. Terör siyasi amaçtan ziyade cinayettir. Terör yeryüzünden silinmelidir.

Kaynak:
Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri