Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükanıt'a Yahudi Dedirten Paşa

26 Eylül 2008 / 12:06
Org. Yaşar Büyükanıt'a Genelkurmay Başkanı seçilmeden önce "Yahudi" iftirası atılmasının ardında bir Kuvvet Komutanı mı var?
Sebahattin Önkibar/Yeniçağ

Büyükanıt Paşa, Şener Paşa'dan intikam mı aldı?

Bugün size Ankara kulislerinde epey bir zamandır konuşulan bir fısıltıyı açıklayacağım.
Fısıltının doğruluğundan emin değilim. Taraflara doğrulatma ya da yalanlatma imkânını da bulamadım. Yaşar Büyükanıt Paşa'ya ulaşmaya çalıştım, başaramadım. Şener Ereygur Paşa'ya da eşyanın tabiatı gereği ulaşmak zaten mümkün değil.
Dolayısıyla yazacaklarımı başkentin kulislerinde yankılanan fısıltılar olarak değerlendirmenizi istiyorum.
Amacım albaylık günlerinden beri tanıdığım ne sevgili Yaşar Paşa'ya ne de şimdi hayatta kalma mücadelesi veren sevgili Şener Paşa'ya haksızlık etmek ve ondan da önemlisi bu satırların yazarının imajı üstünde fevkalade hassasiyet gösterdiği ve üstünde titrediği TSK'yı kurumsal olarak yıpratmak ve ima altına sokmak değil, tersine Ankara'da yapılan ve efsaneye dönüştürülen çirkin bir dedikoduyu deşifre edip ilgililere açıklama fırsatını vermektir. Yazımdan sonra taraflar ya da vekillerinden açıklama gelirse sütunum emirlerinde olacaktır.
Efendim dillere pelesenk edilen iddia ya da spekülasyon
şudur:
Güya önceki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la Jandarma eski Komutanı Şener Eruygur arasında Büyükanıt Paşa'nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanma sürecinde büyük mücadeleler ve çekişmeler olmuş.
Malum o süreçte Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan isim Genelkurmay Başkanı olacaktı. İşte bunun için de iki isim arasında gizliden gizliye büyük çekişmeler olmuş.
Öyle ki bu çekişme sürecinde Büyükanıt Paşa için yapılan pek çok olumsuz yayın ya da spekülasyonu Şener Eruygur Paşa ile irtibatlandıranlar var.
Deniliyor ki Yaşar Paşa'nın Birinci Dünya Savaşı'nda şehit düşen dedesinin mezarının İsrail sınırlarında olmasının onun Yahudi kökenli olması şeklinde sunulmasının ardında da bu çekişme yatıyormuş.
Dahası internet ortamında yapılan menfi kampanyalara kadar pek çok dezenformasyonu da oraya bağlayanlar var.
Bitmedi, Şemdinli deşifresini bile bilgi sızdırma bağlamında bu hadiseyle irtibatlandıranlar var...
Dediğim gibi bunlar herhalde uçuk iddia ve yakıştırmalar ve hatta komplo teorileridir, ama bunu sonlandırmak ve taraflara açıklama imkânını vermek için bu satırların yazılması gerekiyordu.
Diyeceksiniz ki Şener Eruygur'un böyle bir karalama kampanyasında ne gibi bir çıkarı olabilirdi?
Spekülasyoncuların buna verdiği cevap Yaşar Paşa'yı siyasi irade istemeyip Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atama kararını imzalamasaydı kural gereği onun yerine kıdem itibarıyla Şener Paşa Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanacak ve onun Genelkurmay Başkanı olmasının yolu açılacaktı.
Efsaneye dönüşen fısıltıların devamı da şöyle:
Güya Yaşar Paşa geçmişte Şener Paşa'nın yaptırdığı bu karalayıcı kampanyayı unutmadı, içine attı ve komutanlığının son iki ayında rövanş ya da intikam aldı.
Rövanştan kasıt da Şener Paşa'nın Ergenekon bağlamında gözaltına alınmasına Genelkurmay'ın olur verdiği iddiasıdır.
Deniliyor ki eğer Genelkurmay yeşil ışık yakmasaydı paşaları gözaltına alan irade TSK'da infiale sebep olacak böyle bir adımı atamazdı.
Tabii fısıltıcıların burada gözden kaçırdığı husus tutuklayanın yürütme değil yargı olmasıdır ki, malum yargı da bağımsızdır.
Evet dedikoduların özeti budur.
Tam bu noktada bir parantez açıp bu konunun açıklığa kavuşmasının gereğine tekrar dikkat çekmek istiyorum.
Öyle, çünkü Türkiye'de Genelkurmay Başkanlığı makamına atanma sürecinde böylesi söylentiler hep oluyor.
Hatırlayın, Hilmi Özkök'ün Genelkurmay Başkanı olmaması için de dönemin komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun bizatihi inisiyatif aldığı yazılıp çizilmişti.
Bitmedi aynı şeyler 28 Şubat sürecinde görüldü.
O süreçte Genelkurmay Başkanı adayı olan Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun katıldığı bir tatbikatta bir albayın kaza kurşunu ile ölmesini bile onun Genelkurmay Başkanlığı ile irtibatlandıranlar oldu.
Bunun da ötesi 28 Şubat postmodern darbe sürecini hızlandıran nedenlerden birinin de bazı isimlerin Genelkurmay Başkanlığı'na erişme hayali olduğu bile ifade edildi.
Dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığı önemi itibarıyla her zaman spekülasyona konu edilen bir makam durumunda..
İşte biz bu spekülasyonların son olanını bitirmek için çirkin fısıltıları afişe ediyor ve taraflara açıklama imkânını sunuyoruz.
Bu haber toplam 2458 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri