Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükanıt:Malumun ilamı

06 Haziran 2008 / 07:56
TSK'nın üst kademesi kararı "malumun ilamı" olarak yorumladı.
TSK'nın üst kademesi kararı "malumun ilamı" olarak yorumladı. Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, "Herkes yasal kararlara saygılı olacaktır. Ben de malumu ilam ediyorum" dedi.

ANAYASA Mahkemesi'nin türbanla ilgili verdiği karar, Ortadoğu Semineri nedeniyle İstanbul'da Harbiye Orduevi'nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın verdiği resepsiyona da damgasını vurdu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en üst düzey kademesini oluşturan komutanların kararla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt: Ne diyeceğim, bakınız. Herkes yasal kararlara saygılı olacaktır. Hep diyoruz ki Türkiye laik demokratik, sosyal hukuk devletidir. Hukuk devletiyse yargının verdiği kararlara saygılı olacağız. Yorumlanması mümkün değil. Herhalde en doğru söz de bu. Çünkü bu söz yorum değil, ben de malumu ilam (bilinen bir şeyi açıklamak) ediyorum.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun: Hayırlı olsun. Kararı daha görmedik. Sonuçlarını inceleyeceğiz.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ: Anayasa Mahkemesi kararını vermiş. Bu karara saygılıyım, nokta.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu: Malumun ilamı. Anayasa Mahkemesi ve AİHM'in kararları var. Başka bir şey çıkması anormaldi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1156 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri