Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükelçiler Ankara'da toplanacak

15 Temmuz 2008 / 14:05
Dışişleri Bakanlığı, artık dünyada sadece “iktidar partisine yönelik kapatma davası” ya da “gözaltına alınan paşalar” ile anılmaya başlayan Türkiye'nin dış politikasına yeniden şekil vermek için harekete geçti.
Türkiye'nin yurtdışında görev yapan yaklaşık 140 Büyükelçisi Ankara'ya, dört günlük bir konferansa davet edildi. Konferansa, Bakanlığın merkez teşkilatında da görev yapan Büyükelçiler de katılıyor.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın konuşması ile açılacak olan “Büyükelçiler Konferansı” için, izinli olan Büyükelçiler bile Ankara'ya çağırıldı.

ÖNCE ANITKABİR'E GİTTİLER

Türkiye tarihinde bir ilk olan ve Türkiye'nin tüm dünyada görev yapan Büyükelçilerini Ankara'ya toplayan konferans öncesinde, sefirler sembolik bir jest de yaparak, toplantılar öncesinde topluca Anıtkabir'i ziyaret ettiler.
Konferans çerçevesinde, başta Ortadoğu sorunları, Avrupa Birliği ile ilişkiler olmak üzere, Türkiye'nin müdahil olduğu dış politika konuları masaya yatırılacak, bundan sonra izlenecek stratejiler üzerinde tüm Büyükelçilerin katılımıyla, görüş alış-verişinde bulunulacak. Toplantıda özellikle, Ermenilerin sözde soykırım konusundaki etkinliği artan kampanyalarına karşı izlenecek stratejinin belirlenmesi ile ABD'de Başkanlık seçimlerinin Türkiye'ye ve bölgeye etkilerinin neler olabileceği de ele alınacak.
Dışişleri Bakanlığı'nda daha önce Büyükelçiler, bölgesel toplantılar için Ankara'da, ya da bölge ülkelerinden birinde de toplantıya çağırılmışlardı. Bu çerçevede, ancak ilgili ülkelerde görev yapan Büyükelçilerin katılımıyla, Ortadoğu, Avrupa Birliği, Balkanlar gibi konuların ele alındığı toplantılar yapılmıştı. Ancak Dışişleri tarihinde, Türkiye'nin tüm büyükelçilerinin katılımıyla toplantı ilk kez yapılıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 848 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri