Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükşehir, Söğüt'e sokulmadı

13 Eylül 2008 / 21:44
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Ertuğrul Gazi'yi Anma Şenlikleri'nde iftar için 3 tırla gönderdiği yiyeceklerin dağıtımına Söğüt Belediyesi izin vermedi.

Bilecik'in Söğüt ilçesi Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, 727'nci Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'ne katılan vatandaşlara iftar ve sahurda dağıtılmak üzere 3 tırla yiyecek göndermesinin siyasi bir hareket olduğunu iddia etti ve denetimi de yapılmayan yiyeceklerin dağıtımına izin vermediğini bildirdi.

Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden iftar ve sahurda dağıtılmak için 3 tır yiyecek gönderildiğini belirtti.

Oysa Söğüt Belediyesi ve Vakıf olarak bu konuda her türlü önlemi aldıklarını, yiyecek sıkıntısının bulunmadığını ifade eden Aydoğdu, şöyle konuştu:

''Herhangi bir talebimiz yok. Bunu istemediğimizi, onlara defalarca söylemimize rağmen maalesef devletin gücünü, Hükümetin gücü kullanılarak buraya 3 tır yiyecek gönderilmiş. Güya akşama iftarda ve sahurda yiyecekler dağıtılacakmış. Biz böyle bir talebimiz olmadığını defalarca ilan ettik. İhtiyaç olmadığı halde yapılan hareketi ben siyasi buluyorum ve tasvip etmiyorum, etik bulmuyorum. Eğer böyle bir yiyecek fazlaları varsa bunu kendi illerinde ve kendi insanlarına dağıtabilirler. Geçen yıl da gelmek istediler, ihtiyacımız olmadığını belirttik ve gelmediler. Herhangi bir yardım almadık bugüne kadar. Bırakın yemeği diğer konularda da yardım almadık.''

Aydoğdu, Vali Musa Çolak'a konuyu ilettiklerini, ancak herhangi bir girişimde bulunulmayınca bunları dağıttırmama kararı aldıklarını kaydederek, şöyle devam etti:

''Belediyeden izin alınmadı ve gıdalar bir denetime tabi tutulmadı. Polis kontrolünde bekletiliyor, akşam da iftarda dağıtılacak. Ben bu gıdaların belediyenin mücavir alanları içerisinde dağıtılmasına izin vermiyorum. Siyasi nitelikli bir yardım görünüşü olmasından dolayı buna müsaade etmiyorum.''

-''BU TIRLAR RİCAMIZ ÜZERİNE BURAYA GELDİ''-

AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz ise burada siyasi bir maksat aramanın yanlış olduğunu belirterek, ramazan ayında katılımın yoğun olmasını göz önüne alıp insanlara kolaylık sağlamak amacıyla söz konusu yiyecek yüklü tırların ricaları üzerine ilçeye geldiğini söyledi.

Burada tamamen Söğüt'ü, Bilecik'i bir dünya markası yapmaya çalıştıklarını anlatan Poyraz, şöyle konuştu:

''Bütün siyasi parti genel başkanlarının burada olduğu, her birinin özgürce konuşma yapabildiği ortamı oluşturuyoruz. Böyle bir ortamın oluşturulduğu yerde hangi siyasi amaçtan, hangi siyasi maksattan bahsedilebilir ki. Burada eğer birisi bir hayır yapıyorsa bence teşekkür edip, gelen insanları nasıl rahat ettirebilirsin kaygısı telaşı içinde olması lazım. Yoksa gelen yardımdan, destekten niye şikayet ediliyor?''

Poyraz, geçen yıl Isparta Belediyesinin Söğüt'ün yollarına yarım ton gül suyu döktüğünü anımsatarak, aynı şekilde yarın da yine bir tona yakın gül suyu döküleceğini bildirdi.

''Şimdi Isparta Belediyesi siyaset mi yapıyor burada? Yok böyle bir şey. Bunlar bize yakışmıyor'' diyen Poyraz, şöyle devam etti:

''Bu işin özünden kaçmamamız lazım. Yani biz burada Türkiye'de bir ortak paydayı yakalıyoruz. Diyoruz ki her türlü siyasi parti düşüncemiz olabilir. Düşünce yapılarımız farklı olabilir, ama bizim çıktığımız özümüz bir cevherimiz bir burada farklılıkları bir tarafa bırakalım ortak payda etrafında herkes elinden gelen ne geliyorsa yapalım. O zaman şunu da sorgulamamamız lazım Başbakanlık Yardım Fonundan kaç yıldır kaç yüz milyar para gönderiyoruz. Dört yüz milyar her yıl buraya para gönderiyoruz. Yani burada o zaman niye siyaset aranmıyor. O zaman siyaset olmuyordu da şimdi mi siyaset oluyor?''

Kaynak:
Bu haber toplam 2416 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri