Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükşehir Ferhat gibi dağları delerek ulaşımı çözüyor

30 Nisan 2008 / 06:15
Büyükşehir Belediyesi'nin “7 Tepe 7 Tünel” projesi kapsamında başlattığı Dolmabahçe-Dolapdere, Piyalepaşa-Kağıthane Tünel Yolları birleşti. 223 milyon YTL'ye mal olan tünel yolun yılsonunda açılacağını müjdeleyen Başkan Topbaş, “Dolmabahçe'den daha önce 1
 

İstanbul trafiğine nefes aldıracak “7 Tepe 7 Tünel” projesi kapsamında inşa ettiği Dolmabahçe-Dolapdere, Piyalepaşa-Kağıthane Tünel Yollarının son tüneli olan Dolmabahçe-Bomonti Hattı, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katıldığı törenle birleşti. Çok sayıda basın mensubunun takip ettiği tarihi törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş ile diğer bürokratlar da hazır bulundu.

Dolmabahçe-Bomonti arası 3,5 dakika…

Törende Dolmabahçe-Bomonti arasını 3.5 dakikaya indirecek karayolu tünelleri, Halaskargazi Caddesi'nin altında iş makinesiyle vurulan son darbenin ardından birleşti. Yerin 40 metre altında birleşen tünel yolun trafiğe önemli bir rahatlama getireceğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bugün İstanbullular olarak en mutlu günümüz. Basın mensuplarımızla birlikte tarihi bir olaya tanıklık ediyoruz. Çünkü İstanbul için ilk tünel olarak kabul edeceğimiz Kağıthane-Bomonti ve Kağıthane-Piyalepaşa ve Dolmabahçe bağlantı tünelleri kavuştu. Kazı işi bitti. Artık kaplama, elektromekanik ve ince yapı çalışmaları devam ediyor. Müjdeyi veriyorum. Bu hattı yılsonunda İstanbulluların hizmetine alacağız” diye konuştu.

Taksim-Çağlayan ve Piyalepaşa trafiği rahatlayacak…

İstanbul'un topografik yapısı nedeniyle yeraltına kısa mesafeli erişim yolları yaptıklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, 33 noktada projelendirdikleri tünel yolların yapımının hızla sürdüğünü söyledi. Kağıthane-Dolmabahçe Hattı 60 civarında teknik elaman ve bini aşkın personelle, iş makineleriyle hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Diğer taraftan Sarıyer-Çayırbaşı Hattı'nın inşası devam ediyor. Diğer taraftan Fulya-Akatlar Tünel inşaatı da 15 güne kadar başlayacak. Böylece adım adım yeraltına türel yollar yaparak, İstanbulluları trafiğe sokmadan, ağır şartlarla istimlak bedelleri ödemeden, kısa sürede by-pas yollarına kavuşuyoruz. Şu anda Dolmabahçe'de İnönü Stadı'nın hemen arkasındaki tünel yolun girişindeyiz. Buradan Kağıthane Bölgesine ya da TEM'e erişmek için zaman zaman 1.5 saat harcanıyordu. Tünel yol açıldığında Kağıthane'ye 5 dakikada, havaalanına ise 15 dakikada erişim imkanı sağlanacak. Böylece Piyalepaşa'daki ve Çağlayan'daki trafik yoğunlukları da ortadan kalkmış olacak.”

Yakın gelecekte erişim sıkıntısı kalmayacak…

İstanbul'daki araç sayısı ve nüfus ile insanların şehir içindeki hareketliliğinin her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken Kadir Topbaş, “Dolayısıyla bu gelişmeyle eş zamanlı, hatta daha hızlı erişim aksları oluşturmak zorundayız. Trafik yoğunluğunun önüne geçmek zorundayız. Metrolar biz göreve geldiğimizde yetersizdi. Çok hızla raylı sistem yapımına başladık 22 kilometreyi hizmete aldık. Yılda 15 kilometre metro yapmaya devam ediyoruz. Deniz ulaşımını da çok iyi bir noktaya getirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz. Karayolu sistemlerinde ise bugüne kadar 152 kavşak ve yol düzenlemesi bitirdik. 42 tanesinin inşaatı devam ediyor, 30 tanesini de ihale aşamasına getirdik. İstanbul '7Tepeye 7 Tünel' projesiyle de 150 kilometreyi bulan toplam 33 tünel yola kavuşmuş olacak. Bunlar İstanbul için çok önemli kazanımlar. Bütün bu çalışmalarla İstanbul'da erişimi ve toplu taşımı çok daha etkili hale getirmiş olacağız. Şunu net olarak söyleyebilirim ki yakın gelecekte İstanbul erişim noktasında bugün yaşadığı sıkıntıları çekmeyecek. Yani işine, okuluna giden insanımız toplu taşım araçlarıyla ve by-pas yollarıyla çok rahat bir erişime kavuşmuş olacak” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi'nin tüm kaynaklarıyla ve ekibiyle yoğun bir şekilde ulaşım sorununu çözmek için çalıştıklarını dile getiren Topbaş, “Bunun için bir zaman ihtiyacımız var.. İstanbul'un ulaşım planı hazır. Ne yapacağımızı biliyoruz. Çalışmalar da hızla sürüyor. Bugün medyamızla birlikte bir tarihe tanıklık ediyoruz. Gelecek kuşaklar bu sıkıntıları çekmeyecek. İstanbul'u çok daha rahat kullanan, erişimde dünya standartlarını yakalamış bir kentte yaşamanın konforunu yaşayacaklar. Yatırımlarımızla bütün bunları hazırlıyoruz, İstanbul'a bu izi bırakıyoruz. İstanbullulara hayırlı olsun” dedi.

Tünel yolun teknik detayları…

Kâğıthane-Piyalepaşa Tünelinin kazı çalışmaları geçtiğimiz ay tamamlanmıştı. Yılsonuna açılacak tünelin elektromekanik ve bağlantı kavşaklarının yapımı sürüyor. Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tüneli, Dolmabahçe Stadı'nın kuzeyinden başlayarak Taksim ve Feriköy'ü alttan geçtikten sonra Bomonti'den çıkacak. Piyalepaşa'dan başlayan diğer tünel yol ise, Okmeydanı ve Çağlayan'ı alttan geçerek Kâğıthane'ye çıkacak. Mevcut Sütlüce Bağlantı Yolundan da TEM Otoyolu'na bağlantı yapılacak. Her iki noktada yapılan 5 kavşakla tünel yolun trafiği diğer yollara entegre edilecek. Kâğıthane-Dolmabahçe arasında yapılan 2 tünel yolun maliyeti 223 milyon YTL. Bu hat yılsonunda bitecek. Dolmabahçe'den Atatürk Havalimanı'na gitmek isteyen bir kimse, sistem tamamlandığında, bu tünel bandına girip 10–15 dakikada havaalanına erişmiş olacak. Yoğun saatte Kâğıthane'den Dolmabahçe'ye 45 dakikada ulaşan birisi, 3,5 kilometrelik tünel yolla saatte 70 kilometre hızla aynı yolu 5 dakikada kat edecek.

5 yeni tünel yol ihale aşamasında…

Toplam 11 bin 127 metre uzunluğunda 5 yeni tünel yol inşaatı ihale aşamasında Yapımı devam eden ve ihale aşamasına gelen karayolu tünellerinin toplam maliyeti yaklaşık 1 milyar dolar. Böylece yapımı devam eden, ihale aşamasında ve projesi süren karayollu tünelleri, toplam 14 Güzergâhta yaklaşık 30 bin 965 metre (gidiş-geliş tünel yol)  uzunluğunda olacak.

İnşaatı Devam Eden Karayolu Tünelleri:
Dolmabahçe-Bomonti Tüneli:  2 bin 340 metre
Piyalepaşa-Kağıthane Tüneli:  Bin 506 metre
Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli:   4 bin 100 metre
Bu 3 karayolu tünelinin toplam uzunluğu 7 bin 946 metre.

İhale Aşamasındaki Karayolu Tünelleri:
Dolmabahçe-Fulya Tüneli:    2 bin 127 metre
Fulya-Levazım Sitesi Tüneli:   4 bin 450 metre
Levazım Sitesi-Akatlar Tüneli:   3 bin 360 metre
Levazım-Zincirlidere Tüneli:   2 bin 940 metre
Eyüp-Silahtarağa Tüneli:    268 metre
Bu 5 karayolu tünelinin toplam uzunluğu  11 bin 127 metre.

Projesi Devam Eden Karayolu Tünelleri:
Üsküdar-Paşalimanı-Ahmediye Tüneli:  560 metre
Baltalimanı-Ayazağa Tüneli:   4 bin 568 metre
Tophane-İplikçi Tüneli:    2 bin 550 metre
Taşkızak-Hasköy Tüneli:    940 metre
Eyüp Mezarlık Halid bin Zeyd Bulvarı-Sahil Yolu Tüneli:  700 metre
Sarıyer-Merkez-Sahil Tüneli:   556 metre
Bu 6 karayolu tünelinin toplam uzunluğu:  9 bin 874 metre.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

 

Bu haber toplam 8392 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri