Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükşehir’den İŞKUR’un Makro Projesine Dört Proje

30 Nisan 2008 / 06:27
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İŞKUR'un makro projesi olan Aktif İstihdam Tedbirleri Hibe Planı'na yönelik hazırladığı dört farklı projeyi, bugün (25 Nisan 2008), Merkezi Finans ve İhale Birimi'ne teslim etti.
 

Göçten Olumsuz Etkilenen Kadınlar İçin İstihdam Projesi

Proje ile göçle gelen, göçten olumsuz etkilenen nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sultanbeyli, Kâğıthane ve Zeytinburnu ilçelerinde ikamet eden ve eğitim düzeylerinin yetersiz olması nedeniyle işgücü piyasasında yer alamayan ve farklı işlerde istihdam edilme olanağı bulunmayan 18 – 35 yaş arası kadınların işgücü piyasasına kazandırılması hedefleniyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin lider, Temizlik ve Servis Hizmetleri İşadamları Derneği'nin (TESHİAD) ortak, Kâğıthane, Sultanbeyli ve Zeytinburnu Belediyelerinin iştirakçi olduğu proje kapsamında, 200 kadına temizlik ve servis hizmetleri ile ilgili konularda, eğitimler yoluyla mesleki beceri kazandırılarak, TESHİAD'ın bünyesindeki firmalar aracılığıyla istihdam edilmeleri hedefleniyor. Proje ile temizlik ve servis hizmetleri sektöründe % 75 olan eğitimli personel açığının kapatılmasına katkıda bulunulmasının yanı sıra, göçle gelen ve eğitimsiz oldukları için başka işlerde çalışmaları mümkün olmayan kadınların, ev yaşamına itilmeleri yerine, istihdam edilerek; sosyal ve toplumsal entegrasyon problemlerinin çözümüne ve yoksulluk ve sosyal dışlanma riskine maruz kalmalarının önlenmesine katkıda bulunulması da hedefleniyor. Temizlik ve servis hizmetleri sektörünün kentsel kalkınmayla birlikte artan eğitimli personel ihtiyacının, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentliği sürecinde, başta turizm ve eğlence sektörü olmak üzere tüm alanlarda daha da artacağı öngörülerek hazırlanan projenin bu hedefleri ile otellerde ve eğlence merkezlerindeki hizmetlerin kalitesinin arttırılarak, turizm sektörü için bir artı değer oluşturulması da amaçlanıyor. AB'li ve Türk uzmanların katılımı ile “İşgücü Piyasasında Kadın ve Hakları” konulu büyük çaplı bir konferans gerçekleştirilerek, konunun önemi hakkında başta karar yapıcılar olmak üzere, toplumun tüm kesimlerinde bir farkındalık oluşturulmasının da hedeflendiği projenin toplam bütçesi ise 134.000 €.

Dış Ticaret ve Gümrükleme Ara Elemanı Yetiştirme Projesi

Proje, düz lise ve meslek lisesi mezunu işsiz gençlerin dış ticaret ve gümrükleme alanlarında, eğitimler yoluyla mesleki beceri kazandırılarak istihdam edilmelerini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin lider, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nin (İTKİB) ortak, İnanç Dış Ticaret Ltd. Şti.nin iştirakçi olduğu projenin toplam bütçesi 268.639 €'dur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ISMEK aracılığıyla dış ticaret eğitimlerinin projeden sonra da hayata geçirilerek sürdürülebilirliğin sağlanmasının hedeflendiği proje kapsamında, 100 genç, 64 saatlik bilgisayar eğitimi, 100 saatlik dış ticaret eğitimi ve 160 saatlik İngilizce eğitimi alacaktır. Eğitim alan gençlere, İTKİB aracılığıyla staj imkânlarının sağlanacağı proje sonrası, bu gençlerin ilgili sektörde istihdam edilmelerine yönelik tedbirler alınacaktır.

Kentsel Dönüşüm Alanlarında Sosyal Riski Azaltmaya Yönelik Turizm Odaklı Konaklama Sektörü İçin Kapasite Artırımı Ve Nitelikli Ara Eleman Yetiştirilmesi Projesi

İşsiz ve niteliksiz 18 – 25 yaş arası lise ve ortaöğretim mezunu gençlerin mesleki eğitimler yoluyla turizm sektöründe istihdam edilmesine yönelik hazırlanan proje ile turizm işletmecilerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara işgücünü sağlayacak eğitim ve istihdam modelinin geliştirilmesini sağlamak ve turizm sektöründe hizmet kalitesinin arttırılmasına katkıda bulunmak da hedefleniyor. 386000 € bütçeli projenin lideri İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ortakları ise Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), Fatih Belediyesi ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu'dur.

0–6 Yaş Çocuk Bakıcısı Yetiştirme Projesi

Üniversite – yerel yönetim işbirliğinin sağlanarak, İstanbul'da yaşayan vasıfsız genç kadınların işgücü piyasasına kazandırılması amacıyla hazırlanan proje ile İstanbul'da ikamet eden, gelir düzeyi düşük, lise mezunu genç kadınların çocuk bakımı ile ilgili konularda eğitilerek istihdam edilmelerinin ve çocuk bakımı sorumluluğu nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalan kadınların işgücü piyasasından kopmamalarının sağlanması hedefleniyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCU)'nun lider İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ortak olduğu proje ile 60 kadının eğitilerek, 50'sinin istihdam edilmesinin planlandığı projenin toplam bütçesi ise 155.000 €'dur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

 

Bu haber toplam 5200 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri