Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇAĞIN EN BÜYÜK SORUNU

20.02.2010 01:33
Toplumda boşanmalar artıyor. Türk toplumunun temeli olan "aile"nin yüreği modern zamanlara dayanmıyor. Türkiye'de 20 yıl ve üstünü aşan evliliklerde boşanmalar had safhada.

Toplumda boşanmalar artıyor. Türk toplumunun temeli olan "aile"nin yüreği modern zamanlara dayanmıyor. Türkiye'de 20 yıl ve üstünü aşan evliliklerde boşanmalar had safhada.

Kur'an'a ve hadislere baktığımızda toplumun durumunun dikkate alınarak, aile içindeki geçimsizlik problemlerine yuvanın dağılmaması temelinde yaklaşıldığını görmekteyiz. İslam; kadını erkeğe, erkeği de kadına ezdirmez. Zaten genel anlayışa uygun olan da budur. Zira Kur'an zulmün her çeşidini ortadan kaldırmayı ve huzuru tesis etmeyi hedeflediğini onlarca ayetle açıkladıktan sonra, kadın ve erkeğin aynı haklara sahip olduklarını izaha kavuşturmuştur.

Müslümanlar için en güzel örnek olan Hz. Peygamber'in, hayatı boyunca hiçbir kadına ve köleye bir fiske bile vurmadığını, Hz. Âişe söylemektedir. Hz. Peygamber kadınları dövmeyi yasaklar. Bunun üzerine kadınlar, kocalarına karşı haksız yere dikleşmeye ve huzursuzluk çıkarmaya başlayınca bu yasak kaldırılır. Fakat Hz. Peygamber hep kadınların yanında yer alır. Hz. Peygamber'in, hanımım döven hiç bir erkeği haklı gördüğü rivayetine şu ana kadar okuma imkânını bulduğumuz kaynaklarda rastlamadık. Aksine Hz. Peygamber, eşlerini döven kimselerin, Müslümanların hayırlıları olmadıklarını ifade eder.

İşte bu bağlamda Modern çağın en büyük problemi olan ve aile yapısının temelden sarsılmasına sebeb olan nedenlere parmak basan deneyimli televizyoncu ve Habername yazarı Sibel Üresin'dan modern çağda kadın erkek ilişkisi ve düzgün bir aile kurulamamasının  temel sorunları üzerine nefis bir yazı... Yazıyı okumak için tıklayınız...

http://www.habername.com/yazi/sibel-uresin-tek-eslilik-mi-o-da-ne-3635.htm

Bu haber toplam 2332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri