Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın Çakmaklı Üzüntüsü

24.08.2009 07:11
Milli Sinemanın babası sayılan Yücel Çakmaklı'nın ölümü Türkiye'yi yasa boğdu. Erdoğan da yayınladığı mesajda üzüntüsünü dile getirdi.

Yoğun çalışma hayatı boyunca sayısız başarıya imza atan, yönetmen, yapımcı, senarist ve düşünce adamı Yücel Çakmaklı'nın, her zaman saygıyla ve takdirle hatırlanacağını belirten Başbakan Erdoğan, "Merhuma Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı dilerim" dedi.

Başbakan Erdoğan mesajında; Çakmaklı'nın sadece bir yönetmen olarak değil, öncülük ettiği Milli Sinema akımıyla Türk kültür ve sanat hayatında özgün izler bıraktığını ve Türk sinemasının gelişmesine önemli katkılarda bulunduğunu kaydetti.

Erdoğan, Çakmaklı'nın sinemamızın en özgün, en otantik yönetmenlerinden biri olduğuna dikkat çektiği açıklamada, ünlü yönetmenin pek çok ilke imza attığı ve yerli konulara dayalı, yerli düşünceyi seslendiren filmleriyle milletimizin hafızasında ve gönlünde müstesna bir yönetmen olarak yer ettiğini vurguladı.

Başbakanlık Basın Merkezi tarafından internet sitesinde yayınlanan açıklamada Başbakan Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

"Edebiyatımızdan yaptığı başarılı uyarlamaları yayınlanır yayınlanmaz televizyon tarihimizin unutulmazları arasında yerini almıştır. Çakmaklı, Tarık Dursun K.'dan 'Denizin Kanı', Tarık Buğra'dan 'Küçük Ağa' ve 'Kuruluş' romanlarını, Necip Fazıl Kısakürek'ten 'Bir Adam Yaratmak' ve Turan Oflazoğlu'ndan '4. Murad' tiyatro oyunlarını dizi film olarak başarıyla televizyona uyarlamıştır. Yine 'Müzik odaklı drama' dalında Hacı Arif Bey'in hayat hikâyesi ile bir Rumeli türküsünden yola çıkarak çektiği 'Aliş'le Zeynep'i de başarıyla unutulmazlar listesine eklemiştir"

Başbakan Erdoğan, Çakmaklı'nın, TBMM tarafından 10 Temmuz 2008 tarihinde Devlet Üstün Hizmet Madalyası'na, 19 Ekim 2008'de de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sinemadaki 50 yıllık hizmetleri dolayısıyla "Emek Ödülü"ne layık görüldüğünü, genç sinemacılara ilham kaynağı olmaya devam edeceğini kaydetti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1476 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri