Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çalışırken Namaza 10 Dakika Ayırın

14 Temmuz 2008 / 09:16
Ünlü İslam alimi ve düşünür Yusuf el-Karadavi üretimin durmaması ve işlerin aksamaması için müslüman çalışanları mesai saatleri içerisinde namaza en fazla 10 dakika ayırmaya çağırdı
Dünyaca ünlü Mısırlı alim el-Karadavi Katar'da yayınlanan el-Arab gazetesine yaptığı açıklamada “müslüman mesai saatleri içerisinde namaz kılarken namazı olabildiğince kısa keserek şirket yönetimine yardımcı olmalıdır” dedi ve ekledi: “Tüm kalbimle bunun İslam şeriatına uygun bir davranış olduğunu ilan ediyorum, namaz 10 dakikayı geçmemelidir”

El-Karadavi daha önce de doğal sirkeleşme sonucu oluşan alkolden çok az bir miktar içeren ( % 5 kadar) içeceklerin içilebileceğine dair bir fetva vermiş sözkonusu bu fetva büyük bir tartışmaya neden olmuştu. Ancak el-Karadavi maksadının enerji içecekleri olduğunu kesinlikle alkollu içecekleri kastetmediğini söylemişti.

France Press Ajansı'na “bu bir fetvadan ziyade bir nasihattır, amacım firmaların ve patronların yükünü hafifletmektir” diye konuşan el-Karadavi “tek gayem namazı bahane ederek işten kaytaranları ya da abdest alırken ağırdan davranarak gereksiz yere zaman harcayanları uyarmaktır” dedi.

Müslümanların işe gitmek üzere evden çıkarken abdest almalarını ve namaza kadar abdestli kalmalarını tavsiye eden el- Karadavi eğer bunu yapmakta zorlanırlarsa abdestliyken çoraplarını giymelerini tavsiye etti. El-Karadavi ayrıca, mesai saatlerinde abdest almaları gerektiğinde çorapları üzerine mesh ederek zamandan tasarruf edebileceklerini açıkladı.


Bu haber toplam 1460 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri